SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

GAME OF TENORS: BROWNLEE & SPYRES

17. 12. 2023 - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie Bratislava

GAME OF TENORS: BROWNLEE & SPYRES

Vážení priatelia opery,

dva roky od opätovne zrušeného termínu 4.12.2021 prešli a nás už len dni delia od koncertu dvoch tenorových superhviezd. Verím, že odkladanie koncertov a dlhý čas čakania už zostane len nepríjemnou spomienkou, ktorú prekryje zážitok z vytúženého koncertu.

Čaká nás teda večer superlatívov, verím, že jeden z tých, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.

Príjemný zážitok!

—————

Ešte pripomienka:

Vstupenky z odložených koncertov napriek starým dátumom platia. A pozor! Koncert sa začina už o 18:00 h.

 

VIDEO-POZVÁNKA NA TERMÍN 4.12.2021, KTORÝ SA, ŽIAĽ, NEUSKUTOČNIL

Nahraté 26. októbra 2021 v New Yorku. Hoci je video už neaktuálne, ponechávame ho na stránke ako pripomienku, že aj speváci sa na koncert v Bratislave veľmi tešili.

 

LAWRENCE BROWNLEE K ZRUŠENIU KONCERTU V JANUÁRI 2022

 

VIDEO-POZVÁNKA NA NASTÁVAJÚCI TERMÍN 17.12.2023 (nahratá po koncerte v Budapešti vo februári 2023)

 

VIDEO-POZVÁNKA NA NASTÁVAJÚCI TERMÍN 17.12.2023 (nahratá koncom septembra 2023 po vystúpení vo Viedenskej štátnej opere v role Almavivu v Barbierovi zo Sevilly)

_____________________________________

 

Koncert Lawrencea Brownleeho a Michaela Spyresa Game of tenors je súčasťou cyklu Svetové operné hviezdy, kde predstavujeme v súčasnosti najlepších a najžiadanejších svetových operných spevákov. Doteraz väčšinou sólo, zavše s hosťom iného hlasového odboru, no dva rovnaké hlasy sme ešte nemali.

Rovnaké? Vlastne ani nie. Ale to už budete počuť na koncerte, kde zaspievajú najznámejšie belcantové árie a rozihrajú svoju virtuozitu do neuveriteľných rozmerov.

Dlho sme uvažovali, či ich spoločný koncert nazvať duelom alebo súbojom, no nakoniec sme to nazvali hrou. Lebo tenoristi na koncerte nebudú súťažiť, ale s ľahkosťou im vlastnou sa budú pohrávať so svojimi hlasmi a predvedú nám finesy rossiniovského frázovania, koloratúr a výšok trojčiarkovej oktávy. Preto program koncertu zostavujeme z opier s najnáročnejšími tenorovými áriami a duetmi, najmä z obdobia belcanta.

 

LAWRENCE BROWNLEE

Lawrence Brownlee

Je veľa výborných tenoristov, ktorí brázdia svetové operné javiská vo verdiovskom či pucciniovskom repertoári. No iba pramálo z nich sa živí extrémne vypätými rolami z dielne belcantových skladateľov. V tejto elitnej skupinke má americký tenorista Lawrence Brownlee výsadné postavenie. Jeho úžasne posadený a rezonujúci hlas, ktorý znie v každej polohe absolútne vyrovnane, zachovávajúc si plnosť a lesk aj v extrémnych výškach, sa výborne hodí do opier Rossiniho, Belliniho a Donizettiho.

Lawrence Brownlee priniesol „nový zlatý vek vo vysokých mužských hlasoch“ (The New York Times). Jeho album Virtuoso Rossini Arias bol v roku 2015 nominovaný na cenu Grammy. Aktuálne je na túto cenu nominovaný jeho nový album Rising. Nie div, že o.i. je držiteľom operného Oscara – International Opera Award 2017 v kategórii Mužský spevákroka. Je pravidelným hosťom najvýznamnejších svetových operných domov a stálicou na popredných svetových recitálových pódiách, kde spolupracuje s poprednými orchestrami a významnými dirigentmi. Dva razy už zavítal aj do Bratislavy, v rokoch 2012 a 2017.

Sezónu 2023/24 začal Brownlee s projektom Opera Rara v londýnskej Wigmore Hall v septembri nahrávkou Donizettiho zriedkavo hraného piesňového repertoáru po boku klaviristu Carla Rizziho a vzápätí koncertoval na Medzinárodnomfestivale Georgea Enescu v Bukurešti. Následne s tenoristom Levym Sekgapanem spievali na v ženevskom Grand Théâtre. V septembri sme ho zažili aj vo Viedni ako grófa Almavivu v Barbierovi zo Sevilly. V novembri spieval úlohu Tonia v Dcére pluku (La Fille du Régiment, D. Donizetti) v Opere Lyric v Chicagu. V predvečer koncertu Game of Tenors v Bratislave účinkoval na koncerte Christmas in Vienna vo viedenskom Konzerthause. Nový rok 2024 Brownleezačne recitálmi v Dallas Opera a La Jolla Music Society. Vo februári 2024 prinesie svoj uznávaný program Rising (s albumom z tohto programu získal spomínanú nomináciu na Grammy) do San Francisca a v júni 2024 do amsterdamskéhoConcertgebouw. V máji 2024 sa Brownlee vráti do Teatro alla Scala ako Ernesto v Donizettiho opere Don Pasquale. Sezónu skončí návratom do Bavorskej štátnej opery v role Dona Ramira v Rossiniho Popoluške (La Cenerentola).

V sezóne 2022/23 sa Brownlee predstavil v niekoľkých svojich typických rossiniovských úlohách, no azda najväčším počinom bol projekt Rising, kde účinkoval s klaviristom Kevinom J. Millerom. Duo zahralo nové skladby od černošských skladateľov Shawna Okpebhola, Damiena Sneeda, Joela Thompsona a ďalších s textami od Jamesa Weldona Johnsona a veľkých černošských spisovateľov z Harlem Renaissance. Brownlee a Miller absolvovali turné Rising na miestach po celých USA. The Boston Globe ocenil, ako „Brownlee šikovne využíva svoju hviezdnu silu na pozdvihnutie hudby, ktorú by inak možno nebolo počuť, a šíri mená skladateľov na pokraji väčšieho uznania…“

Lawrence Brownlee nie je v Bratislave nováčikom, koncertoval u nás v rokoch 2012 (viac tu) a 2017 (viac tu).


 

 

MICHAEL SPYRES

Michael Spyres

Michael Spyres je jedným z najuznávanejších tenoristov svojej generácie a má na konte už 10 DVD a 30 CD. Narodil sa a vyrastal v Ozarks v mimoriadne hudobne založenej rodine a jeho spevácke umenie oslavovali už v najprestížnejších svetových medzinárodných operných domoch, festivaloch a koncertných sálach. Uznávaný v najširšom spektre repertoáru si poradil so všetkými žánrami od baroka cez klasicizmus až po 20. storočie, pričom sa pevne etabloval ako odborník na belcanto, ako aj na Rossiniho a francúzsku grand opéra (veľká opera).

V aktuálnej sezóne 2023/24 absolvuje niekoľko významných debutov vo Wagnerových operách, medzi nimi v titulnej úlohe Lohengrina v novej inscenácii v Opéra du Rhin v Štrasburgu, ako Erik v Blúdiaci Holanďan (Der fliegende Holländer) v Štátnej opere v Hamburgu a ako Siegmund vo Valkýre (Die Walküre) na svetoznámom Bayreuthskomfestivale. Michael tiež vystupuje ako Eneas (Énée) na koncertných uvedeniach Trojanov (Les Troyens, H. Berlioz) pod taktovkou Sira Johna Eliota Gardinera na Berliozovom Festivale La-Côte-Saint-André, Salzburskom festivale, Berlínskom festivale a BBC Proms. V septembri spieval Gualtiera v Pirátovi (Il pirata, V. Bellini) v Amsterdame a v júni bude spievať Licinia v novom naštudovaní Vestálky (La vestale, G. Spontini) v Paríži.

Z koncertných vystúpení hodno spomenúť, že pri príležitosti 200. výročia premiéry 9. symfónie Ludwiga van Beethovena Michael bude spievať tenorový part symfónie s Viedenskou filharmóniou pod vedením Riccarda Mutiho, takisto tenorový part vo Verdiho Messa da Requiem v Monte-Carlo a vo Viedni, v Mahlerovej Piesni o Zemi (Das Lied von der Erde) vo Viedni, a tiež aj koncert s Joyce di Donato v Štrasburgu.

Od roku 2015 je Michael medzinárodnou opernou hviezdou, ktorá je nielen interpretom, ale aj impresáriom. Bol umeleckým riaditeľom opernej spoločnosti svojho rodného mesta, Ozarks Lyric Opera, a podieľal sa na každom aspekte renesancie svojej regionálnej spoločnosti. Okrem toho, že je aktívnym umeleckým riaditeľom, prekladá libretá a aktívne vedie majstrovské kurzy a zároveň pomáha v kariére mladým umelcom. V posledných rokoch pripravil množstvo podujatí, ako aj 15 opier a 5 galakoncertov.

Michael spolupracoval s niektorými z najznámejších svetových dirigentov ako Barenboim, A. Davis, Elder, Gardiner, Gardner, Gatti, Gergiev, Haïm, Luisi, Mariotti, Muti, Nelson, Nézet-Séguin, Pappano, Petrenko, Pichon, Pidò , Rousset, Rovaris, Summers, Young a Zedda.

V roku 2021 francúzska vláda ocenila Michaela Spyresa najvyšším vyznamenaním, ktoré sa udeľuje umelcom vo Francúzsku, prestížnym titulom Chevalier des Arts et des Lettres (Rytier umenia a literatúry).

Jury International Opera Award (operného Oscara) nedávno Spyresa vyhodnotila ako najlepšieho mužského operného speváka 2023.

 

RÓBERT PECHANEC

Študoval na Štátnom konzervatóriu v Žiline a na VŠMU v Bratislave v triede prof. Daniela Buranovského, ArtD. Ukončil doktorandské štúdium v triedach prof. Ľudovíta Marcingera a prof. Mariána Lapšanského. Spolupráci so spevákmi sa venoval už počas štúdia a absolvoval majstrovské kurzy pre spev so sprievodom klavíra. Za svoje výkony získal mnohé ocenenia. V rokoch 2004, 2005 a 2017 dostal cenu za najlepšiu klavírnu spoluprácu na medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, v roku 2008 cenu pre najlepšieho korepetítora na medzinárodnej speváckej súťaži Mikuláša Schneidra-Trnavského v Trnave.

Koncertoval v Belgicku, Českej republike, Dánsku, Francúzsku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku, Rakúsku, Švajčiarsku, Taliansku a USA. V rokoch 2000 až 2004 pôsobil na Wexfordskom opernom festivale ako korepetítor a šéf naštudovania vo viacerých produkciách. Pravidelne sprevádza našich spevákov – Adrianu Kučerovú, Pavla Bršlíka, Teréziu Kružliakovú, Martinu Masarykovú, Štefana Kocána. Dlhoročne spolupracuje s agentúrou Kapos concerts, kde sprevádzal spevákov v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy.

 

Ak ste sa dostali až sem, zaslúžite si túto ukážku :).

SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

GAME OF TENORS
Lawrence Brownlee & Michael Spyres

Klavírny sprievod Róbert Pechanec

17.12.2023 o 18:00 h

Slovenská filharmónia (Reduta), Bratislava

+ prídavky – koľko si vytlieskate 😉