BRATISLAVSKÉ HUDOBNÉ SLÁVNOSTI - SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

Lawrence Brownlee

09. 10. 2017 - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie Bratislava

Lawrence Brownlee

Víťaza International Opera Awards 2017 v kategórii Mužský hlas roka, jedného z popredných svetových belcantových tenoristov, Američana Lawrencea Brownleeho oceňujú diváci a hudobní kritici po celom svete. Jeho hlas, ktorý sa výborne hodí na opery Rossiniho, Belliniho a Donizettiho, priniesol „nový zlatý vek vo vysokých mužských hlasoch“ (The New York Times). Jeho najnovšie nahrávky Virtuoso Rossini Arias bolo nominované na cenu Grammy ™ a vyprovokovali Alexa Rossa, hudobného kritika z magazínu New Yorker, k otázke:  „Je tu lepší rossiniovský tenorista než Lawrence Brownlee?“
Brownlee bol nedávno vyhlásený za mužského speváka roka 2017. Tento titul udeľuje International Opera Awards a má hodnotu asi ako Oscar vo filme.
Lawrence Brownlee vystupoval na takmer všetkých popredných operných scénach, vrátane Metropolitnej opery, Teatro alla Scala, Bavorskej štátnej opery, Kráľovskej opery Covent Garden, Viedenskej štátnej opery, Opera National de Paris, Opernhaus Zürich, Berlínskej štátnej opery, Teatro Real Madrid, Théâtre Royale de la Monnaie, na festivaloch v Salzburgu, Baden-Badene a v Pesare, a tiež koncertoval s významnými orchestrami vrátane Berlínskej filharmónie, Philadelphia Orchestra, Chicago Symphony, New York Philharmonic, Academia di Santa Cecila, Boston Symphony, Cleveland Orchestra a San Francisco Symphony.
V roku 2017 začal s novou produkciou Semiramide v Bavorskej štátnej opere v Mníchove a spieval slávnostné koncerty v Baden-Baden, Bazileji a Paríži a Le Comte Ory v Klangvokal v Dortmunde (aj so slovenskou mezzosopranistkou Janou Kurucovou).

Lawrence Brownlee vystúpi v októbri v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v rámci Bratislavských hudobných slávností pod taktovkou talianskej dirigentky Speranze Scappucci, s ktorou v poslednom čase absolvoval niekoľko úspešných koncertov.

Na pripomenutie koncertu spred 5 rokov pripajame link na recenziu Pavla Ungera. Podstránku koncertu z roku 2012 s ďalšími recenziami nájdete tu.

 

Speranza Scappucci

Absolventka Juilliardovej školy v New Yorku a Conservatorio di Musica Santa Cecilia v Ríme debutovala vo Viedenskej štátnej opere s Verdiho Traviatou a Rossiniho Popoluškou a hneď si získala priazeň publika aj hudobnej kritiky. Vyjadrením uznania bolo aj to, že okrem ďalších dirigátov jej ponúkli aj otvorenie prestížneho viedenského Plesu v opere 2017.
Nedávno dirigovala novú produkciu Verdiho Jeruzalema v Liège, Mozartovu operu Cosi fan tutte v Ríme, Rossiniho Turka v Taliansku na Rossiniho opernom festivale v Pesare, tiež koncertné uvedenie Belliniho Námesačnej v New Yorku, Pucciniho Bohému v Los Angeles, Rossiniho Popolušku vo Washingtone a v Teatro Regio Torino, Verdiho Attilu v Mariinského divadle v St. Petersburgu, novú produkciu Donizettiho Dcéry pluku v Santa Fé a Pergolesiho Stabat Mater vo Florencii. Dirigovala tiežMozartovho Dona Giovanniho vo Fínskejnárodnej opere, Belliniho Normu v Lisabone a Verdiho Traviatuna opernom festivale v Macerate.
Jej aktuálne angažmány zahŕňajú Donizettiho dcéru pluku a Pucciniho Bohému v zürišskej opere, Donizettiho opery Don Pasquale a Nápoj lásky a Pucciniho Bohému vo Viedenskej štátnej opere, Verdiho Attilu v Gran Teatre del Liceu v Barcelone, Bizetovu Carmen a Pucciniho Manon Lescaut vo valonskej Kráľovskej opere v Liège, ako aj debut v Kanadskej opere v Toronte s Rossiniho Barbierom zo Sevilly.

 

Recenzie koncertu

operaplus.cz: 18 vysokých cé v prídavkoch. Lawrence Brownlee znovu v Bratislave – tu

operaslovakia.sk: Platina v hlase tenoristu, zlato v rukách dirigentky – tu

Pravda: BHS: Festivalový triumf talianskeho bel canta – tu

 

 

 

 

 

Bratislavské hudobné slávnosti


Lawrence Brownlee
Belcanto
9 ∣ 10 ∣ 2017 o 19.00 h
Slovenská filharmónia
Dirigentka:
Speranza Scappucci
Koncertná sieň SF Bratislava

PROGRAM

Rossini: Le Comte Ory  – Que les destins prospères
Rossini: La Cenerentola, ouverture
Rossini: L’Italiana in Algeri – Languir per una bella
Rossini: La donna del lago – O fiamma soave
Rossini: Guillaume Tell, ouverture
Rossini: Guillaume Tell – Asile héréditaire

I n t e r m i s s i o n

Donizetti: Rita – Allegro io son
Bellini: I Puritani – A te, o cara, amor talora
Donizetti:  Don Pasquale, ouverture
Bellini: Il Pirata – Nel furor delle tempeste
Donizetti: Dom Sébastien – Seul sur la terre

 

© Ken Howard

© Ken Howard

© PrimaFilaartists

© PrimaFilaartists