SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

Lawrence Brownlee

14. 06. 2012 - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

Lawrence Brownlee

Lawrence Brownlee je americký tenorista uznávaný ako jeden z najlepších rossiniovských spevákov. Na toto výslnie sa dostal iba nedávno, no vzhľadom na jeho profesionálny debut na javisku (v roku 2002 vo Virginia Opera ako Almaviva v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly) mimoriadne rýchlo. Almaviva patrí medzi jeho najkrajšie roly. Po triumfálnom debute v Metropolitnej opere (26. apríl 2007) ju spieval doteraz o. i. vo Viedni, Washingtone, Berlíne, Madride, Miláne.
V priamych prenosoch z Metropolitnej opery po prvý raz zažiaril v roku 2009 (Don Ramiro v Rossiniho Popoluške) a úspech zopakoval v nasledujúcom roku (Rinaldo v Rossiniho Armide). V sezóne 2011/12 sa vrátil do Metropolitnej opery ako Tonio (v Donizettiho Dcére pluku; túto úlohu spieval na tejto scéne už 16. februára 2010, no iba raz, keď v poslednej chvíli nahradil chorého kolegu). V januári 2012 debutoval na festivale Fiorentino Maggio Musicale vo Florencii (Gróf Libenskof v Rossiniho Ceste do Remeša) a vo februári spieval Elvina v Belliniho Námesačnej vo Viedni. V apríli debutoval v amsterdamskej De Nederlandse Opera ako Narciso v Rossiniho Turkovi v Taliansku. Po prvý raz vystúpil aj v Mníchove (Don Ramiro v Rossiniho Popoluške – máj, jún). Rolou Nadira v Bizetovej opere Lovci perál (koncertne na festivale Tivoli v Kodani, júl) rozšíri svoj taliansky belcantovský repertoár o francúzsku operu.
Zoznam jeho doterajších operných a koncertných vystúpení v prestížnych operných domoch Európy, USA a Ázie je rovnako impozantný ako diskografia, v ktorej nechýba ani spomenutá Popoluška s Elinou Garančou (Deutsche Grammophon), Armida z Metropolitnej opery s Renée Flemingovou (Decca) či nahrávka Barbiera zo Sevilly s Elinou Garančou a Mníchovským rozhlasovým orchestrom (Sony).
Lawrence Brownlee sa narodil v roku 1972 v americkom meste Youngstown v štáte Ohio. Absolvoval Anderson University a Indiana University a bol frekventantom programov pre mladých umelcov v opere v Seattli a vo Wolf Trap Opera Company vo Virginii. V roku 2001 zvíťazil v Metropolitan Opera National Council Auditions, v roku 2006 získal prestížne ceny Marian Andersonovej a Richarda Tuckera a v roku 2008 ho opera v Seattli vyhlásila za Umelca roka.

Napísali o koncerte:

Brownlee očaril Redutu
Bratislavský koncert afroamerického tenoristu potvrdil jeho príslušnosť k svetovej špičke.
Afroamerický tenorista Lawrence Brownlee nie je taký slávny ako jeho kolegovia podporovaní masívnym marketingom. Navyše je špecialistom na predverdiovské belkanto, ktoré zaujíma najmä okruh operných fajnšmekrov. V tomto odbore však patrí k svetovej špičke. Viac tu.

Pre Lawrencea Brownleeho sú ‚céčka‘ hračkou
Je veľa výborných tenoristov, ktorí brázdia svetové operné javiská vo verdiovskom či pucciniovskom repertoári. No iba pramálo z nich sa živí extrémne vypätými rolami z dielne belcantových skladateľov. A na operný odkaz Gioachina Rossiniho sa špecializuje už len torzo. V tejto elitnej skupinke má výsadné postavenie americký tenorista tmavej pleti Lawrence Brownlee. Viac tu.

Brownlee zazářil. Opravdu výjimečný večer. Škoda jen těch prázdných míst.
Pohled na ne zcela zaplněnou a přitom opakovaně ve stoje aplaudující Smetanovu síň pražského Obecního domu s výkřiky bravo při koncertu „amerického krále belcanta“ Lawrence Brownleeho, kdy v posledních týdnech pořadatelé museli nabízet vstupenky v akci „zakupte si jednu, druhou k ní dostanete zdarma“, vnucoval nejednu otázku. Viac tu.

Brownlee zazpíval a diváci málem zbořili Obecní dům
Šarmantní tenor předvedl toto pondělí neuvěřitelný výkon. Zpěvák malé postavy ale božského hlasu zapěl árie z oper Rossiniho, Belliniho i Donizettiho tak, jak to Obecní dům snad ani nepamatuje.
Ten, kdo váhal, zda navštívit první pražské vystoupení světoznámého tenora Lawrence Brownleeho a nakonec dospěl k názoru, že protentokrát zůstane doma, udělal nejspíš největší chybu svého života. Soudě podle volných míst ve Smetanově síni, postihla tato fatální rána osudu opravdu hodně lidí. Zato ti, kteří přece jen přišli, odcházeli s nemalým nadšením. Viac tu.

Vražednou árii s devíti vysokými cé zopakoval tenorista Brownlee jakoby nic
Několikanásobnými ovacemi vstoje ocenilo v pondělí večer pražské publikum amerického tenoristu Lawrence Brownleeho. V ne zcela zaplněné Smetanově síni Obecního domu vystoupil za doprovodu orchestru Janáčkovy opery Národního divadla Brno, který řídil rakouský dirigent Thomas Rösner. Viac tu.

Lawrence Brownlee v Praze
Tenorista šokoval přirozeností, dokonalostí a vysokými tóny
Lawrence Brownlee vystoupil v pražském Obecním domě Výkon amerického tenoristy Lawrence Brownleeho, který koncertoval v pražském Obecním domě, byl dokonalost sama. Ozvláštněná ještě něčím navíc. Viac tu.

Tenorista šokoval přirozeností, dokonalostí a vysokými tóny
Lawrence Brownlee vystoupil v pražském Obecním domě. Výkon amerického tenoristy Lawrence Brownleeho, který koncertoval v pražském Obecním domě, byl dokonalost sama. Ozvláštněná ještě něčím navíc. Viac tu.

 

SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

LAWRENCE BROWNLEE
Orchester Janáčkovej opery Národného divadla Brno
Dirigent: Thomas Rösner

14. júna 2012, 19.30 h
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

18. června 2012, 19.30 h
Smetanova síň Obecního domu, Praha

Brownlee plagat

Program

Gioachino Rossini 1792-1868

Se il mio nome saper voi bramate
ária grófa Almavivu z 1. dejstva opery Barbier zo Sevilly/árie hraběte Almavivy z 1. dějství opery Lazebník sevillský
(Il barbiere di Siviglia)

Predohra k opere Barbier zo Sevilly/Předehra k opeře Lazebník sevillský
(Il barbiere di Siviglia)

Si, ritrovarla io guiro
ária Dona Ramira z 2. dejstva opery Popoluška/árie Dona Ramira z 2. dějství opery Popelka
(La Cenerentola)

Terra amica
kavatína Ila z 1. dejstva opery Zelmira/kavatina Ila z 1. dějství opery Zelmira
(Zelmira)

Predohra k opere William Tell/Předehra k opeře Vilém Tell

Cessa di più resistere
ária grófa Almavivu z 2. dejstva opery Barbier zo Sevilly/árie hraběte Almavivy z 2. dějství opery Lazebník sevillský
(Il barbiere di Siviglia)

prestávka/přestávka

Franz Schubert 1797-1828
Predohra D dur V talianskom štýle, D 590/Předehra D dur ”V italském stylu”, D 590

Gaetano Donizetti 1797-1848
Una furtiva lagrima
ária Nemorina z 2. dejstva opery Nápoj lásky/árie Nemorina z 2. dějství opery Nápoj lásky
(L´elisir d´amore)

Vincenzo Bellini 1801-1835

Predohra k opere Pirát/Předehra k opeře Pirát
(Il pirata)

A te, o cara, amor talora
ária Artura Talbota z 1. dejstva opery Puritáni/árie Artura Talbota z 1. dějství opery Puritáni
(I puritani)

Gaetano Donizetti
Predohra k opere Don Pasquale/Předehra k opeře Don Pasquale
Povero Ernesto… Cercherò lontana terra
recitatív a ária Ernesta z 2. dejstva opery Don Pasquale/recitativ a árie Ernesta z 2. dějství opery Don Pasquale

Ah! mes amis, quel jour de fête!… Pour mon âme
kavatína a kabaleta Tonia z 1. dejstva opery Dcéra pluku/kavatina a kabaleta Tonia z 1. dějství opery Dcera pluku
(La fille du régiment)