Svetové operné hviezdy

GAME OF TENORS: BROWNLEE & SPYRES

04. 12. 2021 - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie Bratislava

GAME OF TENORS: BROWNLEE & SPYRES

Vážení priatelia opery,

akokoľvek sme sa snažili a tešili na vytúžený koncert, aj tretí termín, 4.12.2021 nám padol pre pandémiu. Chápeme, že situácia je vážna, zároveň sa však cítime obeťou nekompetentného a chaotického vládnutia tejto garnitúry, ktorá nás do takejto situácie dostala. Keď po druhej vlne vytvorila covid automat, na základe ktorého vznikol kultúrny semafor, verili sme, že Bratislavu s pomerne vysokým stupňom zaočkovania nemôže postihnúť lockdown a môžeme pripravovať kultúrne podujatia. Koncert sme sa rozhodli usporiadať v najprísnejšom režime, pre kompletne zaočkovaných, ktorý umožňoval využiť plnú kapacitu sály, aby sme radosť zo špičkových svetových výkonov mohli priniesť čo najväčšiemu počtu milovníkov opery. Namiesto dodržania stanovených pravidiel však vláda rozhodla politicky a za nízku zaočkovanosť na väčšine územia potrestala aj Bratislavu. Nedokázala dohliadnuť na dodržiavanie opatrení, nevedela si vynútiť poslušnosť. Takisto nedokázala adekvátne zareagovať na nedostatok zdravotníckeho personálu. Namiesto toho nás tu kŕmila výhovorkami a chlácholila dobrými perspektívami. Ešte v lete platilo, že sme na tretiu vlnu dobre pripravení. Áno, boli sme, aby sme sa stali majstrami sveta v počte nakazených na milión…

Vláda pri svojich opatreniach necitlivo zasiahla kultúru a šport, oblasti, ktoré prinášajú potešenie v každodennosti a kultivujú telo i dušu. Paušálne zníženie kapacity využitia sál na 200 ľudí  už jasne naznačovalo, že nijaké zvýhodňovanie zaočkovaných sa konať nebude a lockdown pre všetkých len potvrdil úplne vypnutie spoločenského a kultúrneho života.

Neostáva nám iné ako hľadať nový, už štvrtý termín. Už na tom pracujeme, ale ťažko je zladiť kalendáre dvoch veľkých a žiadaných spevákov s možnosťami prenájmu sály. Hneď, ako sa to podarí, budeme informovať. Samozrejme, vstupenky zostávajú v platnosti a ak vám nebude nový termín vyhovovať, budete ich môcť vrátiť. Veríme, že vydržíte aj ďalšie čakanie, ktoré ukončí veľký zážitok.

Ďakujeme za pochopenie.

 

VIDEO-POZVÁNKA

Nahraté 26. októbra 2021 v New Yorku 

_____________________________________

Koncert Lawrencea Brownleeho a Michaela Spyresa Game of tenors je súčasťou cyklu Svetové operné hviezdy, kde predstavujeme v súčasnosti najlepších a najžiadanejších svetových operných spevákov. Doteraz väčšinou sólo, zavše s hosťom iného hlasového odboru, no dva rovnaké hlasy sme ešte nemali.

Rovnaké? Vlastne ani nie. Ale to už budete počuť na koncerte, kde zaspievajú najznámejšie belcantové árie a rozihrajú svoju virtuozitu do neuveriteľných rozmerov.

Dlho sme uvažovali, či ich spoločný koncert nazvať duelom alebo súbojom, no nakoniec sme to nazvali hrou. Lebo tenoristi na koncerte nebudú súťažiť, ale s ľahkosťou im vlastnou sa budú pohrávať so svojimi hlasmi a predvedú nám finesy rossiniovského frázovania, koloratúr a výšok trojčiarkovej oktávy. Preto program koncertu zostavujeme z opier s najnáročnejšími tenorovými áriami a duetmi, najmä z obdobia belcanta.

 

LAWRENCE BROWNLEE

Lawrence Brownlee

Je veľa výborných tenoristov, ktorí brázdia svetové operné javiská vo verdiovskom či pucciniovskom repertoári. No iba pramálo z nich sa živí extrémne vypätými rolami z dielne belcantových skladateľov. V tejto elitnej skupinke má výsadné postavenie americký tenorista tmavej pleti Lawrence Brownlee. Jeho úžasne posadený a rezonujúci hlas, ktorý znie v každej polohe absolútne vyrovnane, zachovávajúc si plnosť a lesk aj v extrémnych výškach, sa výborne hodí do opier Rossiniho, Belliniho a Donizettiho.

Lawrence Brownlee priniesol „nový zlatý vek vo vysokých mužských hlasoch“ (The New York Times). Jeho album Virtuoso Rossini Arias bol nominovaný na cenu Grammy. Nie div, že o.i. je držiteľom operného Oscara – International Opera Award 2017 v kategórii Mužský hlas roka. Lawrence Brownlee vystupoval na takmer všetkých popredných operných scénach a tiež koncertoval s významnými orchestrami.

Lawrence Brownlee nie je v Bratislave nováčikom, koncertoval u nás v rokoch 2012 (viac tu) a 2017 (viac tu).

 

MICHAEL SPYRES

Michael Spyres

Pokiaľ ide o hlasové kvality a zvládanie extrémnych výšok, podobne by sme sa mohli vyjadriť aj o americkom tenoristovi Michaelovi Spyresovi, ktorého sme spoznali na Rossiniho opernom festivale v Pesare, kde patrí medzi hviezdy, a tak je v našom dueli dôstojným « vyzývateľom » L. Brownleeho. Michael Spyres vyrastal v rodine hudobníkov, spevácke vzdelanie začal v USA, no neskôr pokračoval vo Viedni, kde sa začal formovať aj jeho vzťah k operným raritám.

Michael Spyres má za sebou účinkovanie na všetkých veľkých operných scénach a koncertných pódiách. Preslávil sa pevnými výškami a vynikajúcou interpretáciou postáv svojho hlasového odboru. V porovnaní s Brownleem však siaha aj po dramatickejšom repertoári, a tak sme ho napr. v r. 2018 o.i. mohli zažiť vo Viedni ako Rodolfa (Puccini, Bohéma). Okrem toho v rámci združenia Opera rara prispieva k šíreniu zabudnutých či menej známych diel a je vyhľadávaným hosťom operných scén pri uvádzaní takýchto opier. Spomedzi ocenení hodno spomenúť nomináciu na – International Opera Award 2015 za najlepšieho speváka.

 

RÓBERT PECHANEC

Študoval na Štátnom konzervatóriu v Žiline a na VŠMU v Bratislave v triede prof. Daniela Buranovského, ArtD. Ukončil doktorandské štúdium v triedach prof. Ľudovíta Marcingera a prof. Mariána Lapšanského. Spolupráci so spevákmi sa venoval už počas štúdia a absolvoval majstrovské kurzy pre spev so sprievodom klavíra. Za svoje výkony získal mnohé ocenenia. V rokoch 2004, 2005 a 2017 dostal cenu za najlepšiu klavírnu spoluprácu na medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, v roku 2008 cenu pre najlepšieho korepetítora na medzinárodnej speváckej súťaži Mikuláša Schneidra-Trnavského v Trnave.

Koncertoval v Belgicku, Českej republike, Dánsku, Francúzsku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku, Rakúsku, Švajčiarsku, Taliansku a USA. V rokoch 2000 až 2004 pôsobil na Wexfordskom opernom festivale ako korepetítor a šéf naštudovania vo viacerých produkciách. Pravidelne sprevádza našich spevákov – Adrianu Kučerovú, Pavla Bršlíka, Teréziu Kružliakovú, Martinu Masarykovú, Štefana Kocána. Dlhoročne spolupracuje s agentúrou Kapos concerts, kde sprevádzal spevákov v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy.

 

Game_of_tenors_SK_loga

 

 

 

 

SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY
GAME OF TENORS
Lawrence Brownlee & Michael Spyres
Klavírny sprievod Róbert Pechanec
4.12.2021 o 18:00 h
Slovenská filharmónia (Reduta), Bratislava

Kým uverejníme program, započúvajte sa do niektorých virtuóznych árií: