Svetové operné hviezdy

GAME OF TENORS: BROWNLEE & SPYRES Battle of the high C’s

Súboj, aký tu ešte nebol!

16. 10. 2020 - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

Kúpiť vstupenky od 39 €

GAME OF TENORS: BROWNLEE & SPYRES Battle of the high C’s

Vážení priatelia opery,
mnohí sa pýtate, či sa tento koncert uskutoční v naplánovanom termíne. Tieto otázky sú legitímne, pretože korona-kríza spôsobila v koncertnom živote veľa problémov. V súčasnosti sú koncertné sály zatvorené, ale vzhľadom na vývoj pandémie existuje reálna perspektíva, že koncertný život sa na jeseň vráti k normálu. Z tohto dôvodu zostávame na termíne tohto koncertu a dúfame, že sa vám bude páčiť.
V prípade, že by bol dátum ohrozený, budeme pracovať na novom dátume koncertu. Momentálne túto potrebu nevidíme.

Preto neváhajte s kúpou vstupeniek, kedykoľvek by došlo k zmene dátumu, zakúpené vstupenky zostanú platné. Pokiaľ by vám nový dátum nevyhovoval, budete môcť vstupenky vrátiť.

_____________________________________

Koncert Lawrencea Brownleeho a Michaela Spyresa Game of tenors je súčasťou cyklu Svetové operné hviezdy, kde predstavujeme v súčasnosti najlepších a najžiadanejších svetových operných spevákov. Doteraz väčšinou sólo, zavše s hosťom iného hlasového odboru, no dva rovnaké hlasy sme ešte nemali.

Rovnaké? Vlastne ani nie. Ale to už budete počuť na koncerte, kde zaspievajú najznámejšie belcantové árie a rozihrajú svoju virtuozitu do neuveriteľných rozmerov.

Dlho sme uvažovali, či ich spoločný koncert nazvať duelom alebo súbojom, no nakoniec sme to nazvali hrou. Lebo tenoristi na koncerte nebudú súťažiť, ale s ľahkosťou im vlastnou sa budú pohrávať so svojimi hlasmi a predvedú nám finesy rossiniovského frázovania, koloratúr a výšok trojčiarkovej oktávy. Preto program koncertu zostavujeme z opier s najnáročnejšími tenorovými áriami a duetmi, najmä z obdobia belcanta.

 

LAWRENCE BROWNLEE

Lawrence Brownlee

Je veľa výborných tenoristov, ktorí brázdia svetové operné javiská vo verdiovskom či pucciniovskom repertoári. No iba pramálo z nich sa živí extrémne vypätými rolami z dielne belcantových skladateľov. V tejto elitnej skupinke má výsadné postavenie americký tenorista tmavej pleti Lawrence Brownlee. Jeho úžasne posadený a rezonujúci hlas, ktorý znie v každej polohe absolútne vyrovnane, zachovávajúc si plnosť a lesk aj v extrémnych výškach, sa výborne hodí na opier Rossiniho, Belliniho a Donizettiho.

Lawrence Brownlee priniesol „nový zlatý vek vo vysokých mužských hlasoch“ (The New York Times). Jeho album Virtuoso Rossini Arias bol nominovaný na cenu Grammy. Nie div, že o.i. je držiteľom operného Oscara – International Opera Award 2017 v kategórii Mužský hlas roka. Lawrence Brownlee vystupoval na takmer všetkých popredných operných scénach a tiež koncertoval s významnými orchestrami.

Lawrence Brownlee nie je v Bratislave nováčikom, koncertoval u nás v rokoch 2012 (viac tu) a 2017 (viac tu).

 

MICHAEL SPYRES

Michael Spyres

Pokiaľ ide o hlasové kvality a zvládanie extrémnych výšok, podobne by sme sa mohli vyjadriť aj o americkom tenoristovi Michaelovi Spyresovi, ktorého sme spoznali na Rossiniho opernom festivale v Pesare, kde patrí medzi hviezdy, a tak je v našom dueli dôstojným « vyzývateľom » L. Brownleeho. Michael Spyres vyrastal v rodine hudobníkov, spevácke vzdelanie začal v USA, no neskôr pokračoval vo Viedni, kde sa začal formovať aj jeho vzťah k operným raritám.

Michael Spyres má za sebou účinkovanie na všetkých veľkých operných scénach a koncertných pódiách. Preslávil sa pevnými výškami a vynikajúcou interpretáciou postáv svojho hlasového odboru. V porovnaní s Brownleem však siaha aj po dramatickejšom repertoári, a tak sme ho napr. v r. 2018 o.i. mohli zažiť vo Viedni ako Rodolfa (Puccini, Bohéma). Okrem toho v rámci združenia Opera rara prispieva k šíreniu zabudnutých či menej známych diel a je vyhľadávaným hosťom operných scén pri uvádzaní takýchto opier. Spomedzi ocenení hodno spomenúť nomináciu na – International Opera Award 2015 za najlepšieho speváka.

 

THOMAS RÖSNER

Thomas Rosner

Dirigentom koncertu bude rakúsky dirigent Thomas Rösner, ktorý má rozsiahly operný aj symfonický repertoár a dirigoval pre nás už koncert Lawrencea Brownleeho v r. 2012.

Viedenský rodák Thomas Rösner vyštudoval Vysokú školu múzických umení vo Viedni. Absolvoval majstrovské dirigentské kurzy u Iľju Musina, Myung-Whun Chunga a Hansa Grafa. V roku 1998 si ho vybral Fabio Luisi za asistenta v Orchestre de la Suisse Romande a tým sa začala jeho dirigentská kariéra, počas ktorej už dirigoval celý rad významných hudobných telies. Ako operný dirigent debutoval v roku 1998 v Rímskej opere. Odvtedy vystupoval v početných, aj prestížnych opených domoch a na operných festivaloch.
Ťažisko jeho repertoáru tvoria diela skladateľov viedenského klasicizmu, predovšetkým opery W. A. Mozarta a symfonická tvorba Ludwiga van Beethovena. Veľkú pozornosť venuje aj hudbe 20. storočia.

 

 

SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY
GAME OF TENORS
Lawrence Brownlee & Michael Spyres
Slovenská filharmónia
Thomas Rösner, dirigent
16. 10. 2020 o 19.30 h
Slovenská filharmónia (Reduta), Bratislava

Kým uverejníme program, započúvajte sa do niektorých virtuóznych árií: