BRATISLAVSKÉ HUDOBNÉ SLÁVNOSTI - VEĽKÉ SLOVENSKÉ HLASY

SLÁVKA ZÁMEČNÍKOVÁ

Klavírny sprievod: Matthias Samuil

28. 09. 2020 - NOVÝ TERMÍN KONCERTU - Koncertná sieň SF, Bratislava

SLÁVKA ZÁMEČNÍKOVÁ

Vážení a milí priatelia operného spevu,

ako viete, koncert pôvodne plánovaný na 17. 5. 2020 sa pre korona-krízu nemohol uskutočniť, tak sme sa usilovali o nový termín na jeseň alebo koncom roka, do úvahy prichádzala aj jar 2021. Vzhľadom na vyťaženie Slávky Zámečníkovej na jej novom pôsobisku vo Viedenskej štátnej opere sa ako najvhodnejšie obdobie ukázal september, no to sme sa termínovo dostali „do konfliktu“ s BHS, a tak sme radšej vyrokovali zaradenie koncertu do programu nášho prestížneho hudobného festivalu.

S radosťou Vám teda môžeme oznámiť, že koncert Slávky Zámečníkovej sa uskutoční v rámci Bratislavských hudobných slávností 28. 9. 2020. Na organizácii spolupracujeme, ale bude v réžii BHS, preto sa menia aj ceny vstupeniek, budú lacnejšie. 

Pôvodne sme oznamovali, že zakúpené vstupenky zostanú v platnosti, žiaľ, pre zmenu organizátora to nie je možné. BHS má inú kategorizáciu sedadiel, aj iné ceny a iný zľavový systém, čiže Ticketportal by musel vymieňať vstupenky a vracať časť vstupného, čo by bolo technicky aj administratívne veľmi náročné. Preto sme koncert formálne zrušili, tí, čo si zakúpili vstupenky, ich budú môcť v rámci pravidiel Ticketportalu vrátiť a v auguste, keď sa spustí predaj vstupeniek na BHS, si môžu zakúpiť nové vstupenky na koncert. Mrzí nás, že sme to nevedeli lepšie vyriešiť, ale veríme, že Vás odmeníme pekným koncertom.

Tešíme sa, že sa nám podarilo umiestniť koncert našej nádejnej sopranistky, ktorá už dnes robí svetovú kariéru, na náš tradičný a medzinárodne sledovaný hudobný festival.

Ďakujeme Vám za pochopenie.

________________________

 

Slovenská sopranistka Slávka Zámečníková momentálne pôsobí v Berlíne, kde sa na doskách Berlínskej Staatsoper predstavila okrem iného ako 1. Dáma (W. A. Mozart, Die Zauberflöte/Čarovná flauta), Miss Jessel (B. Britten, Turn of the Screw), Flora Bervoix (G. Verdi, La Traviata), Stimme des Falken/Hlas sokola (R. Strauss, Frau ohne Schatten/Žena bez tieňa), Ännchen/Anička/cover (C. M. von Weber, Der Freischütz/Čarostrelec), Une chasseresse/Poľovníčka (J. Ph. Rameau, Hippolyte et Arice) pod taktovkou Simona Rattla a taktiež ako cover za svetoznámu americkú sopranistku Nadine Sierra v role Nanetty (G. Verdi, Falstaff) pod taktovkou Daniela Barenboima. V sezóne 2017/18 debutovala v pražskom Národnom divadle a v Slovenskom národnom divadle ako Sophie (J. Massenet, Werther) a v rámci festivalu Pražská jar 2018 sa predstavila s Varšavskou filharmóniou v Mahlerovej 4. symfónii. Pod taktovkou Simona Rattla debutovala v Hamburskej Elbphilharmonie ako Une chasseresse, vystúpila tiež na známom nemeckom festivale Rheingau Musik Festival a na Opernom festivale Galiny Višnevskej v Soči sa predstavila v Mozartovom Requiem. V rámci Internationale Maifestspiele 2019 debutovala ako Ilia (W. A. Mozart, Idomeneo) v Hesenskom štátnom divadle (Hessisches Staatstheater) vo Wiesbadene. V Berlínskej Štátnej opere sa v decembri 2019 predstavila v hlavnej úlohe Louisy v opere Zásnuby v kláštore (S. Prokofiev) a pod taktovkou Christiana Thielemanna mala v sezóne 2019/20 debutovať na Salzburskom Veľkonočnom festivale (Salzburger Osterfestspiele) ako Tebaldo (G. Verdi, Don Carlos), Veľkonočný festival v Salzburgu však bol pre epidémiu koronavírusu zrušený. V sezóne 2019/20 sa tiež viackrát predstaví s Beethovenovou 9. symfóniou pod vedením Gustava Dudamela s Berlínskymi filharmonikmi v Tokiu v rámci Letných olympijských hier 2020, pod rovnakým vedením takisto s Accademia Nazionale di Santa Cecilia v Ríme a tiež pod taktovkou Patricka Langa v Kúpeľnom dome (Kurhaus) vo Wiesbadene. Rovnako sa opäť vráti do Národného divadla v Prahe ako Sophie (Werther).

 

Úspechy na medzinárodných súťažiach

2. miesto na medzinárodnej poľskej súťaži Stanisław Moniuszko 2019


Mladá sopranistka je laureátkou a absolútnou víťazkou viacerých významných medzinárodných súťaží. Aktuálnym úspechom je jej 3. miesto na svetoznámej medzinárodnej súťaži Hans Gabor Belvedere vo Villachu. Druhé miesto si odniesla z najväčšej medzinárodnej poľskej súťaže Stanisław Moniuszko 2019 v Teatr Wielki – Opera Narodowa vo Varšave, ako aj z prestížnej nemeckej súťaže Bundeswettbewerb Gesang Berlin 2018. Zvíťazila aj z Medzinárodnej súťaži Accademia Belcanto 2018 v rakúskom Grazi, získala prvú cenu Hamburskej Komornej opery a Cenu festivalu Marie Callas v Sao Paole. V roku 2016 sa stala absolútnou víťazkou Medzinárodnej súťaže Antonína Dvořáka v Karlovych Varoch, kde získala taktiež Cenu Pražského národného divadla, Cenu festivalu Pražské jaro, Cenu Antonína Dvořáka III. a tiež Cenu Josefa Hercla za najlepšiu interpretáciu barokového diela. Prvenstvo si Slávka Zámečníková odniesla aj z Medzinárodnej súťaže M. Schneidera-Trnavského 2017 a z Medzinárodnej súťaže Iuventus Canti 2015. Na Viedenskej Medzinárodnej súťaži Otto Edelmann 2016 získala 3. cenu, cenu publika a cenu Daegu Opera House v Kórei. V talianskom Portofíne sa stala finalistkou súťaže Concorso lirico internationale di Portofino 2016 a nositeľkou špeciálneho ocenenia Evy-Marie Wieser. Taktiež sa po úzkom výbere mohla zúčastniť súťaže Queen Sonja v nórskom Osle a súťaže Klaudia Taev v Estónsku.
Slávka Zámečníková je absolventkou Konzervatória v Bratislave v triede Mgr. art Boženy Ferancovej artD. a magisterské štúdium absolvovala na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíne u Anny Samuil. Zúčastnila sa majstrovských kurzov u svetoznámych pedagógov ako KS Anna Tomowa-Sintow, KS Briggite Fassbaender, KS Francisco Araiza, Patricia McCaffrey, Neil Shicoff, Gregory Lamar, Deborah Polaski, Thomas Quasthoff, KS Julia Várady, Abby Furmansky a Wolfram Rieger a taktiež absolvovala majstrovské kurzy Corso d´Opera v talianskom Montepulciane u pedagogičky Accademie Teatro alla Scala Luciany D´Intino. Je tiež štipendistkou Kultur- und Musikstiftung (Kultúrnej a hudobnej nadácie) Liz Mohn,  Junge Musiker Stiftung (Nadácia mladých hudobníkov) a Deutschlandstipendium (Nemecké štipendium).

 

Radi dodávame: Slávka Zámečníková najnovšie obsadila 3. miesto na prestížnej súťaži Neue Stimmen 2019 (Nové hlasy) 26.10.2019. Na súťaží sa zúčastnilo 1500 spevákov, z ktorých jury vybrala 42 do semifinále. Z nich vzišli 10 finalosti, z toho 6 sopranistiek. V takej silnej konkurencii je 3. miesto obrovským úspechom. Podľa viacerých hodnotiteľov bola vôbec najlepšia. Vypočujte si jej dve finálové árie a semifinálovú áriu.

A toto spievala v seminifinále Neue Stimmen 2019

 

MATTHIAS SAMUIL

Nemecký klavirista Matthias Samuil začal klavírne štúdium vo veku šesť rokovna berlínskom gymnáziu C.P.E. Bacha pre mimoriadne hudobne nadané deti.
Po maturite absolvoval štúdium ako koncetný klavirista u Annerosy Schmidt a Helly Walter na renomovanej vysokej škole Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíne a navštevoval majstrovské kurzy Murraya Perahiu, Leona Fleishera, Brigitty Engerer a Grahama Johnsona.
Popritom sa Matthias Samuil venoval klavírnemu sprievodu na piesňových koncertoch a komornej hudbe, študoval u Wolframa Riegera, Waltera Olbertza a Semiona Skigina. Mnohé cenné impulzy dostal pri spolupráci s Dietrichom Fischer-Dieskau, Krassimirou Stoyanovou, Deborah Polaski a Johanom Bothom.
Za sólovú hru a klavírny sprievod získal Matthias Samuil viacero ocenení, naostatok na jeseň 2016 za najlepší klavírny sprievod na súťaži Triomphe de l’Art v Brussel. Bol aj štipendistom združenia Bildung und Begabung (Vzdelanie a talent) a združenia Richarda Wagnera.
Matthias Samuil žiadaným klavírnym partnerom mladšej generácie a pravidelne koncertuje s významnými spevákmi ako Olga Peretyatko, Dmitry Korchak, Anna Samuil, Elena Maximova, Dimitry Ivashchenko, Michaela Kaune, Lena Belkina, Alfredo Daza, Marina Prudenskaya, Mandy Fredrich, Roman Trekel, Aleksey Tatarintsev, Evelin Novak a Massimiliano Pisapia.
Intenzívna koncertná činnosť ho zaviedla už aj do Berlínskej filharmónie, Palau de les Arts vo Valencii, Medzinárodného domu hudby v Moskve, Štátnej opery Unter den Linden a Nemeckej opery (Deutsche Oper) v Berlíne, do Muziekgebouw v Amsterdame, do Essenskej filharmónie, ako aj do Drážďan, Kolína, Hamburgu, Mníchova, Paríža, Prahy, Sankt Petersburgu, Zürichu, Basela, Lausanne, Krakova a ďalších miest v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Rusku, Chorvátsku, Azerbajdžane, Švajčiarsku a USA.
Tiež bol hosťom festivalov v Aix-en-Provence, v Sione, na Gabala International Music Festival, ako aj na festivaloch v Baden-Badene, Drážďanoch a Mecklenburgu-Vorpommern. V roku 2014 sprevádzal na piesňovom večere počas XXII. ZOH v Soči a debutoval s Mozartovým klavírnym koncertom A-Dur KV 414 vo Veľkej sále berlínskeho Konzerthausu.
Jeho umelecké výkony dokumentujú mnohé rozhlasové a televízne nahrávky a tiež CD.
Už počas prvých rokov štúdia pracoval Matthias Samuil ako korepetítor na univerzite v Potsdame. Od roku 2006 vyučuje interpretáciu piesní a sólovú korepetíciu na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíne.

 

KONCERT BOL PRIPRAVENÝ V RÉŽII AGENTÚRY KAPOS, KTORÁ ZÍSKALA VEĽKORYSÚ PODPORU Z FONDU NA PODPORU UMENIA.

Veľké slovenské hlasy
SLÁVKA ZÁMEČNÍKOVÁ, soprán
Klavirny sprievod: Matthias Samuil
28. septembra 2020 o 19.30 h
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
Bratislava