VEĽKÉ SLOVENSKÉ HLASY

Slávka Zámečníková a Peter Kellner

večer obľúbených operných árií

20. 06. 2022 - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

Slávka Zámečníková a Peter Kellner

Koncert mladých slovenských operných spevákov, aktuálne sólistov Viedenskej štátnej opery, sopranistky Slávky Zámečníkovej a basistu Petra Kellnera, usporadúvame v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy, kde sa sústreďujeme na slovenských operných spevákov, ktorí sa presadili a úspešne pôsobia v zahraničí. Naším cieľom je nielen ich predstaviť, ale sledovať ich umelecký rast a priebežne udržiavať v povedomí slovenského publika i zvyšovať tak záujem o tento druh umenia.

 

SLÁVKA ZÁMEČNÍKOVÁ

© Peter Frolo

Po úspešnom pôsobení v berlínskej Štátnej opere/Staatsoper Unter den Linden je Slávka Zámečníková už druhú sezónu členkou súboru vo Viedenskej štátnej opere, kde v októbri 2020 úspešne debutovala ako Norina v Donizettiho opere Don Pasquale a koncom sezóny 2020/2021 vyvolala veľký medzinárodný ohlas v hlavnej úlohe v Monteverdiho Korunovácii Poppey/L’incoronazione di Poppea pod taktovkou Pabla Heras-Casado, keď ju hudobná kritika označila dokonca za novú Netrebko. Objavila sa aj vo vedľajších rolách ako Frasquita v Carmen, Bizet, a Nannetta vo Falstaffovi, Verdi.

Na začiatku sezóny 2021/2022 si v druhej sérii zopakovala úspešnú Poppeu a čaká ju ďalšia veľká premiéra v Monteverdiho Orfeovi, kde stvárni Euridiku, taktiež v hudobnom naštudovaní Pabla Heras-Casado.  Okrem toho sa v decembri 2021 vráti k Norine, v Pucciniho Bohéme si zaspieva Musettu, ďalej Sophie v Massenetovom Wertherovi Sophie, Hanne v Haydnovom oratóriu Ročné obdobia, Paminu v detskej Čarovnej flaute, Mozart, či sopránový part v projekte Mahler live.

Väzby s Berlínom však nepretrhla. V novembri 2021 tam spievala Poľovníčku/Chasseresse v opere Hippolyte et Arice, J. Ph. Rameau, v apríli 2022 bude v berlínskej Štátnej opere debutovať v role Donny Anny v novom naštudovaní Dona Giovanniho, Mozart, pod taktovkou Daniela Barenboima a na Májový festival vo Wiesbadene sa vráti ako Contessa v Mozartovej Figarovej svadbe.

V sezóne 2019/20 sa v Štátnej opere v Berlíne predstavila ako Nannetta vo Falstaffovi, Verdi, pod taktovkou Zubina Mehtu, a debutovala v role Dircé v Cherubiniho opere Médée. V rámci operného štúdia (2017-2019) v berlínskej Štátnej opere spievala 1. Dámu v Čarovnej flaute, Mozart, Miss Jessel v Turn of the Screw, Benjamin Britten, Floru Bervoix vo Verdiho Traviate, Hlas jastraba/Stimme des Falken, v Žene bez tieňa, Richard Strauss, a Poľovníčku. Rovnako sa vrátila do pražského Národného divadla ako Sophie, kde v tejto role debutovala už v sezóne 2017/2018.

Slávka Zámečníková vystúpila na mnohých medzinárodných operných a koncertných pódiách. Na Slovensku sme ju na scéne zažili ako Sophie so súborom pražského Národného divadla v rámci Medzinárodného divadelného festivalu Eurokontext 2018 aj v Slovenskom národnom divadle. Koncertnú premiéru mala na Adventnom koncerte agentúry KAPOS concerts a tiež na áriovo-piesňovom recitáli v rámci BHS, čo tiež zabezpečila naša agentúra.

Mladá sopranistka je laureátkou a absolútnou víťazkou viacerých významných medzinárodných súťaží: v roku 2019. získala 3. miesto na svetoznámej medzinárodnej súťaži Hans Gabor Belvedere vo Villachu. Druhé miesto si odniesla z najväčšej medzinárodnej poľskej súťaže Stanisław Moniuszko 2019 v Teatr Wielki – Opera Narodowa vo Varšave, ako aj z prestížnej nemeckej súťaže Bundeswettbewerb Gesang Berlin 2018. Zvíťazila aj z Medzinárodnej súťaži Accademia Belcanto 2018 v rakúskom Grazi, získala prvú cenu Hamburskej Komornej opery a Cenu festivalu Marie Callas v Sao Paole.

V roku 2016 sa stala absolútnou víťazkou Medzinárodnej súťaže Antonína Dvořáka v Karlovych Varoch, kde získala taktiež Cenu Pražského národného divadla, Cenu festivalu Pražské jaro, Cenu Antonína Dvořáka III. a tiež Cenu Josefa Hercla za najlepšiu interpretáciu barokového diela. Prvenstvo si Slávka Zámečníková odniesla aj z Medzinárodnej súťaže M. Schneidera-Trnavského 2017 a z Medzinárodnej súťaže Iuventus Canti 2015. Na Viedenskej Medzinárodnej súťaži Otto Edelmann 2016 získala 3. cenu, cenu publika a cenu Daegu Opera House v Kórei. V talianskom Portofíne sa stala finalistkou súťaže Concorso lirico internationale di Portofino 2016 a nositeľkou špeciálneho ocenenia Evy-Marie Wieser. Taktiež sa po úzkom výbere mohla zúčastniť súťaže Queen Sonja v nórskom Osle a súťaže Klaudia Taev v Estónsku.

Slávka Zámečníková je absolventkou Konzervatória v Bratislave v triede Mgr. art Boženy Ferancovej artD. a magisterské štúdium absolvovala na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíne u Anny Samuil. Zúčastnila sa majstrovských kurzoch u svetoznámych pedagógov ako KS Anna Tomowa-Sintow, KS Briggite Fassbaender, KS Francisco Araiza, Patricia McCaffrey, Neil Shicoff, Gregory Lamar, Deborah Polaski, Thomas Quasthoff, KS Julia Várady, Abby Furmansky a Wolfram Rieger a taktiež absolvovala majstrovské kurzy Corso d´Opera v talianskom Montepulciane u pedagogičky Accademie Teatro alla Scala Luciany D´Intino. Bola tiež štipendistkou Kultur- und Musikstiftung (Kultúrnej a hudobnej nadácie) Liz Mohn,  Junge Musiker Stiftung (Nadácia mladých hudobníkov) a Deutschlandstipendium (Nemecké štipendium).

Viac info tu.

 

PETER KELLNER

archív Peter Kellner

Mladý slovenský basista je už štvrtú sezónu členom súboru Viedenskej štátnej opery,. V novembri 2021 sme ho mohli zažiť v role Zunigu, Carmen, Bizet, kde debutoval v online premiére ešte v minulej sezóne, poznačenej pandemiou, keď sa istý čas vôbec nehralo. V aktuálnej sezóne 2021/2022 sa objaví v dvoch Mozartových operách: ako Masetto v novom naštudovaní Dona Giovanniho a Figaro vo Figarovej svadbe. Sezónu vo Viedni ukončí Barbierovi zo Sevilly, Rossini, kde zaspieva Dona Basilia. V januári 2022 ho čaká debut v Metropolitnej opere v New Yorku v role Collina v Bohéme, Puccini.

Od svojho nástupu do súboru Viedenskej štátnej opery sa na jej scéne predstavil ako Strýko Bonze, Madama Butterfly, Puccini, Penthée (Pantheus), Trojania, Berlioz, Antonio, Figarova svadba, Mozart, Leporello a Masetto, Don Giovanni, Mozart, Saint-Just, Dantonova smrť, G. Von Einem, Škótsky kráľ, Ariodante, Händel, Truffaldin, Ariadne auf Naxos, R. Strauss, Gróf Lamoral, Arabella, R. Strauss, Kráľ, Aida, Verdi, Theseus, Sen noci svätojánskej, Britten.

Peter Kellner príležitostne spolupracuje so všetkými slovenskými opernými scénami. V zahraničí účinkoval v Royal Opera House v Londýne, na Salzburskom festivale, v talianskom divadle Teatro Verdi v Trieste, v divadle Teatro de la Maestranza v Seville, v Klagenfurte, v Štátnom divadle v Oldenburgu, v Kráľovskej filharmónii v Liverpoole, na festivale v Glyndebourne, ako aj na Medzinárodnom hudobnom festivale v Martina Franca v Taliansku. V rokoch  2015 až 2018 pôsobil aj ako sólista v opere v Grazi v Rakúsku.

Jeho repertoár zahŕňa okrem vymenovaných aj postavy: Publio, La Clemenza di Tito, Mozart, ), Papageno, Sarastro a Sprecher, Čarovná flauta, Mozart, Osmin, Únos zo Serailu, Mozart, Dulcamara, Nápoj lásky, Donizetti,  Colline, Bohéma, Puccini, Don Basilio, Barbier zo Sevilly, Rossini, Doktor Grenvil, La Traviata, Verdi, Lord Sydney, Cesta do Remeša, Rossini, Otec Laurent, Rómeo a Júlia, Gounod a ďalšie.

K úspechom Petra Kellnera patrí 1. miesto na medzinárodnej súťaži Ferruccio Tagliavini v Rakúsku, 2. miesto na Mozartovej súťaži operného spevu v Salzburgu a prestížne štipendium od Wigmore Hall/Independent opera competition, Londýn.

Peter Kellner študoval spev na Konzervatóriu v Košiciach u profesora Michaila Adamenka a následne v Salzburgu na Univerzite Mozarteum v triede profesora Borisa Bakowa. Svoje bakalárske štúdium úspešne ukončil na univerzite Kunstuniversität Graz, v Rakúsku.

Viac info tu.

 

STEPHEN HOPKINS

Stephen Hopkins

archív Stephen Hopkins

Americký klavirista pôsobí od roku 2010 ako sólový korepetítor a dirigent scénickej hudby vo Viedenskej štátnej opere. Svoje prvé profesionálne angažmán získal po víťazstve v súťaži Young Musicians in Performance Competition v roku 2000. Odvtedy ho koncertné vystúpenia zaviedli do USA, Mexika, Španielska, Talianska, Nemecka, Slovenska a Rakúska.

Stephen Hopkins bol úspešný ako študijný režisér a dirigent rôznych opier, čo ho priviedlo viedlo Houston Grand Opera, kde pôsobil ako korepetítor. Od svojho príchodu do Viedne nacvičil a vytvoril množstvo inscenácií s veľmi významnými spevákmi vo Viedenskej štátnej opere, vrátane Roberta Alagnu, Plácida Dominga, Juana Diega Flóreza, Georga Gagnidzeho, Elīny Garanču, Véronique Gens, Petra Matteiho, Erin Morley, Inva. Mula, Leo Nucci, Patricia Petibon, Erwin Schrott, Anne Schwanewilms, Pietro Spagnoli, Catherine Wyn-Rogers, Ramón Vargas a Pretty Yende.

Jeho všestranný talent v hre na klávesové nástroje mu umožnil rôzne vystúpenia na fortepiano, organ, harmónium a čembalo. V roku 2012 ho bolo možné počuť s Ivorom Boltonom a Freiburským barokovým orchestrom v novej inscenácii Gluckovej opery Alceste na čembale. Nasledujúci rok debutoval ako čembalista vo Wiener Musikverein s Elisabeth Kulman a Ensemble Wien, kde v roku 2016 vystupoval aj s Wiener Virtuosen.

Od roku 2017 hrá na klavíri rôzne recitály, okrem iného aj v Musikvereine s Andreou Carroll a Svetlinou Stoyanovou. Od roku 2015 pôsobí aj ako dirigent detských operných inscenácií vo Viedenskej štátnej opere v priestoroch Walfischgasse. Angažmán ako asistent dirigenta pod vedením Saschu Goetzela, Guillerma Garcíu Calva a Corneliusa Meistera ho priviedol do Opéra National de Lorraine vo Francúzsku, Ópera de Oviedo v Španielsku, Viedenskej akademickej filharmónie a Symfonického orchestra rozhlasu ORF.

V júli 2022 sa po šiestykrát vráti do nemeckého Oberaudorfu ako vedúci majstrovskej triedy a hosťujúci školiteľ v Musiktheater Bavorsko. Ocenili ho Opera News a Die Presse za „citlivú“ a „suverénnu“ recitatívnu hru na fortepiano s Viedenskou filharmóniou, rýchlo vzbudil pozornosť a získal široké hudobné uznanie vo Viedni aj mimo nej ako vynikajúci klavirista a vďaka svojej oddanosti pôsobí ako dirigent a korepetítor .

 

 

Veľké slovenské hlasy

SLÁVKA ZÁMEČNÍKOVÁ A PETER KELLNER

Klavírny sprievod: Stephen Hopkins

20. 6. 2022 o 19.30 h

Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

 

PROGRAM:

Wolfgang Amadeus Mozart

LE NOZZE DI FIGARO / FIGAROVA SVADBA

Cinque, dieci, venti

dueto Figaro a Zuzana, 1. dejstvo

Non più andrai 

Figaro, 1. dejstvo

Crudel perche finora

dueto Zuzana a Gróf Almaviva, 3. dejstvo 

Giunse alfin il momento…Deh vieni non tardar    

Zuzana, 4. dejstvo 

                                                  

Frédéric Chopin

Etude Op. 10 no. 3 Tristesse

Wolfgang Amadeus Mozart

DON GIOVANNI

Madamina, il catalogo è questo

Leporello, 1. dejstvo

Non mi dir bell’idol mio

Donna Anna, 2. dejstvo

La Ci Darem La Mano

dueto Zerlina a Don Giovanni

……………………………………….

prestávka

………………………………………..

Gaetano Donizetti 

DON PASQUALE

Signorina in tanta fretta

dueto Don Pasquale a Norina, 3. dejstvo

Gioachino Rossini 

SEMIRAMIDE

Deh, ti ferma…Quei numi furenti

Assur, 2. dejstvo

Franz Liszt

Liebestraum No. 3 in As-dur

Gaetano Donizetti

L’ELIXIR D’AMORE / NAPOJ LASKY

Prendi per me sei libero

Adina, 2. dejstvo

Quanto amore ed io spietata

dueto Adina a Dulcamara, 2. dejstvo 

 

Zmena programu vyhradená.