BRATISLAVSKÉ HUDOBNÉ SLÁVNOSTI - SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

ElĪna Garanča

12. 10. 2019 - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

ElĪna Garanča

Súčasťou BHS v posledných rokoch sú aj recitály výnimočných vokálnych sólistov. Tento rok sa predstaví lotyšská rodáčka z Rigy, ktorej vystúpenia sú netrpezlivo očakávané na najprestížnejších scénach sveta. Elīna Garanča si vybrala operné árie Verdiho, Pucciniho i Cileu, určite nás však zaujme aj nostalgickými i temperamentnými španielskymi piesňami.
Realizáciu koncertu prevzala Slovenská filharmónia/BHS od agentúry KAPOS.

 

Lotyška Elīna Garanča pochádza z hudobníckej rodiny. Jej otec bol zborovým dirigentom, jej matka Anita Garanča profesorkou spevu na Hudobnej akadémii v Rige a vokálnou pedagogičkou Lotyšskej národnej opery v Rige. Pôvodne sa Garanča zaujímala o muzikál, po skončení školy sa rozhodla pre operu. Jej inšpiráciou a vzorom bola Joan Sutherland. Garanča študovala spev na Lotyšskej hudobnej akadémii so svojou matkou a Sergejom Martinovom. V štúdiu pokračovala v USA, v Amsterdame a vo Viedni. S manželom Karlom Markom Chichonom má dve deti. V roku 1999 vyhrala Medzinárodnú spevácku súťaž Mirjam Helin vo Fínsku. V roku 2001 bola finalistkou prestížnej súťaže BBC Cardiff Singer of the World. Profesionálnu kariéru začala v Meiningene, kde spievala viacero hlavných úloh. Neskôr sa stala členkou súboru vo frankfurtskej opere.

Operná kariéra

Medzičasom sa Elīna etablovala na jednu z najväčších svetových mezzosopranistiek. Hosťuje na popredných operných scénach a koncertuje s významnými symfonickými orchestrami po celom svete. Obľubu si získala svojím nádherným hlasom, inteligentným hudobným prejavom a presvedčivým stvárnením postáv.

V septembri 2005 podpísala Elīna exkluzívnu zmluvu so spoločnosťou Deutsche Grammophon (DG), kde v marci 2007 vydala prvú sólovú nahrávku Aria Cantilena, ktorou vyvolala veľký ohlas u hudobnej kritiky. Za ďalšie dva albumy získala cenu ECHO Klassik – v roku 2012 za Romantique a v roku 2015 za Meditation. Jej ostatný album Revive vyšiel koncom roka 2016 a tiež nadchol hudobnú kritiku (The Telegraph).

Sezónu 2018/19 otvorila Elīna Garanča sezónu v Metropolitnej opere v novej inscenácii opery Samson a Dalila (Camille Saint-Saëns) a vrátila sa do Viedenskej štátnej opery ako Santuzza v opere Pietra Mascagniho Cavalleria rusticana (Sedliacka česť). Koncertne zaujala Rückertovými piesňami od Gustáva Mahlera s orchestrom Metropolitnej opery pod taktovkou Yannicka Nézet-Séguina, vo Verdiho Requiem s Berlínskou filharmóniou pod vedením Riccarda Mutiho a tiež recitálmi v Carnegie a Wigmore Hall. Vystúpila tiež na rôznych festivaloch a galakoncertoch v celej Európe a v Južnej Amerike. V minulosti spievala aj Verdiho Requiem v milánskej La Scale s dirigentom Danielom Barenboimom.

Najnovšie s úspechom debutovala aj v nových inscenáciách ako princezná Eboli vo Verdiho Donovi Carlovi v Opéra national de Paris a ako Dalila v Samsonovi a Dalile vo Viedni. Zaskvela sa i v novej produkcii v opere Favoritka (La Favorite) od Gaetana Donizettiho v Bavorskej štátnej opere (nedávno vydanej aj na DVD v DG). Spievala tiež v novej inscenácii Gavaliera s ružou (Der Rosenkavalier) od Richarda Straussa v Metropolitnej opere, ktorú sme mohli vidieť v priamom prenose v bratislavskom divadle Aréna.

Ocenenia

Elīna Garanča získala veľa ocenení: Singer of the Year MIDEM v roku 2007 a ECHO Klassik za Speváčku roka v tom istom roku, Vocalist of the Year Hudobnej Ameriky 2010. V máji 2013 získala vo Viedenskej štátnej opere titul Kammersängerin. Toto ocenenie dostala ako jedna z najmladších speváčok, čím Viedenská opera ocenila jej oddanosť od debutu v roku 2003 v malej úlohe Loly (P. Mascagni: Sedliacka česť), kde medzičasom odspievala vyše 140 predstavení s osemnástimi rolami, medziiným Carmen (Carmen, G. Bizet), Sesto (La Clemenza di Tito, W. A. Mozart), Giovanna Seymour (Anna Bolena, G. Donizetti), Charlotte (Werther, J. Massenet), Octavian (Der Rosenkavalier, R. Strauss), Dalila (Samson a Dalila, C. Saint-Saëns).

 

Náš prvý kontakt po koncerte v Prahe v roku 2012

 

Bratislavské hudobné slávnosti

Elina Garanča, mezzosoprán
12 ∣ 10 ∣ 2019 o 19.30 h

Deutsche Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz

Dirigent:
Karel Mark Chichon


Koncertná sieň SF Bratislava

PROGRAM

Giuseppe Verdi
predohra k opere Luisa Miller

Nel giardin del bello saracin
ária princeznej Eboli z opery Don Carlo

Giacomo Puccini
Intermezzo z opery Manon Lescaut

Francesco Cilea
Ecco! Respiro appena… Io son l’umile Ancella
ária Adriany z opery Adriana Lecouvreur

Giuseppe Verdi
predohra k opere Sila osudu

O don fatale, o don crudel
ária princeznej Eboli z opery Don Carlo

***

Federico Chueca
Preludium k zarzuele El bateo

Edvard Grieg
T’estimo

Stanislao Gastaldon
Musica proibita

Franz von Suppé
predohra k operete Ľahká kavaléria

Rosendo Mato Hermida, Alfonso Daniel Rodríguez Castelao
Lela

Carlos Gardel
El dia que me quieras. Tango Canción

Jeronimo Gimenez
Intermezzo zo zarzuely La Boda de Luis Alonso

Pablo Sorozabal
No puede ser! zo zarzuely La tabernera del puerto