SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

PIOTR BECZAŁA

25. 04. 2014 - Slovenské národné divadlo Bratislava

PIOTR BECZAŁA

Piotr Beczała patrí k najvyhľadávanejším lyrickým tenoristom súčasnej hudobnej scény. Do sezóny 2013/2014 vstúpil v dvoch otváracích predstaveniach tejto sezóny: ako Lenskij (Eugen Onegin) v Metropolitnej opere a ako Alfredo (La traviata) v La Scale. Do USA sa vrátil ako Princ (Dvořák: Rusalka) v Metropolitnej opere a Gustáv III. (Verdi: Maškarný bál) v San Diego Opera. V Európe v tejto sezóne spieva Rodolfa (Puccini: Bohéma) v Paríži a Gounodovho Fausta vo Viedenskej štátnej opere. Privítajú ho koncertné pódiá v Berlíne, Mníchove, Baden-Badene, Londýne a Prahe a opäť vystúpi na Veľkonočnom festivale v Salzburgu, tentoraz v Rossiniho Stabat Mater pod taktovkou sira Antonia Pappanu.
V januári 2006 Piotr Beczała debutoval v milánskej La Scale ako vojvoda (Verdi: Rigoletto) a s tou istou rolou vystúpil prvýkrát tiež v newyorskej Metropolitnej opere 19. 12. 2006. A v januári 2009 prišiel rýchly záskok za Rolanda Villazóna v Donizettiho Lucii di Lammermoor s Annou Netrebko v titulnej role: bolo to predstavenie Metropolitnej opery prenášané v rámci projektu Live in HD naživo do celého sveta. Pokiaľ sa do tej doby o Beczałovi hovorilo ako o „vychádzajúcej hviezde z Poľska“, teraz už nebolo o jeho kariére pochýb: patrí medzi absolútnu svetovú špičku! K operným scénam, na ktorých je Piotr Beczała častým hosťom, patria okrem La Scaly a Metropolitnej opery aj Viedenská štátna opera, San Francisco Opera, Lyrická opera Chicago, Opéra Bastille v Paríži, Bavorská štátna opera v Mníchove, Opernhaus v Zürichu, Gran Teatre del Liceu v Barcelone, Covent Garden v Londýne, drážďanská Semperova opera, Théâtre de la Monnaie v Bruseli, Hamburská štátna opera, Nemecká opera Berlín, Štátna opera v Berlíne, Grand Théâtre de Genève, Teatro Real v Madride, Teatro Comunale di Bologna, Teatr Wielki vo Varšave, petrohradské Mariinské divadlo a rad ďalších scén a tiež festivaly v Salzburgu a vo Verbiere. Okrem operných rolí je spevák častým interpretom mnohých veľkých vokálne orchestrálnych diel, v ktorých účinkuje s významnými orchestrami a dirigentmi.
Piotr Beczała sa narodil v hornosliezskom meste Czechowice-Dziedzice v Poľsku a spev študoval najskôr na Akadémii hudby v Katoviciach u medzinárodne známych spevákov Pavla Lisitsianu a Seny Jurinac. Prvé angažmán ho zaviedlo do Krajinského divadla v Linci, v roku 1997 sa stal členom operného súboru opery v Zürichu, kde je dodnes častým hosťom. V tých rokoch naštudoval a stvárnil širokú paletu lyrických tenorových rolí, čo mu poskytlo skvelý základ pre nasledujúci vstup medzi najlepších spevákov súčasnosti.
Spevákova bohatá diskografia zahrnuje rad CD nahrávok rolí klasického operného repertoáru vrátane live nahrávky Gounodovho Fausta z Viedne (label Orfeo) a Verdiho La traviaty z Mníchova (Farao, nominácia na Grammy Award 2008), zastúpené sú však i vzácne uvádzané diela, ako sú napríklad Kráľ Roger Karola Szymanowského a Offenbachove Rýnske víly (Accord) či opereta Johanna Straussa ml. Simplicius (EMI). Medzi DVD nahrávky patria série predstavení z Zürichu ako Rigoletto, La traviata, Veselá vdova, Únos zo serailu, Čarovná flauta a Simplicius (všetky na labele Arthaus) a tiež Don Giovanni (EMI). Ďalšie nahrávky zahrnujú Ružového gavaliera zo Salzburgu (TDK) a Dona Giovanniho (Decca), Luciu di Lammermoor a najnovšie Eugena Onegina z Metropolitnej opery (Deutsche Grammophon). Na jeseň 2012 Piotr Beczała podpísal exkluzívnu zmluvu s Deutsche Grammophon, jeho prvým projektom v DG je sólový album Heart’s Delight – pocta Richardovi Tauberovi (máj 2013).
www.beczala.com

 

SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

PIOTR BECZAŁA

Český národný symfonický orchester
dirigent Łukasz Borowicz

25. 4. 2014 o 19.30 h

Slovenské národné divadlo, Bratislava

 

© Kurt Pinter

© Kurt Pinter

 

Program koncertu

 

Giuseppe Verdi

Di’ tu se fedele (Riccardo)

Maškarný bál/Un ballo in maschera, 1. dejstvo/Act I

 

Antonín Dvořák

Slovanský tanec č. 1 B Dur, op. 72/Slavonic Dance No. 1 in B major, Op. 72

 

Vidino divná, přesladká (Princ/The Prince)

Rusalka, 1. dejstvo/Act I

 

Bedřich Smetana

Predohra k Predanej neveste/

Overture to the opera The Bartered Bride

 

Až uzříš, komus´ koupil nevěstu – Jak možná věřit (Jeník)

Predaná nevesta, 2. dejstvo/Act II

 

Pietro Mascagni

Intermezzo

Sedliak gavalier/Cavalleria rusticana

 

Giuseppe Verdi

Ella mi fu rapita! – Parmi veder le lagrime (Vojvoda/The Duke)

Rigoletto, 2. dejstvo/Act II

 

Charles Gounod

Valse des fleurs: Entrée des jeunes filles

baletná hudba/ballet music

Roméo et Juliette, 4. dejstvo/Act IV

 

L’amour! L‘amour!… Ah! Lève-toi, soleil! (Roméo)

Roméo et Juliette, 2. dejstvo/Act II

 

prestávka/Interval

 

Franz Lehár

Freunde, das Leben ist lebenswert (Octavio)

Giuditta, 1. dejstvo/Act I

 

Johann Strauss ml.

Cigánsky barón/The Gypsy Baron

predohra/overture

 

Emmerich Kálmán

Wenn es Abend wird… Grüß mir mein Wien (Tassilo)

Grófka Marica/Gräfin Mariza, 1. dejstvo/Act I

 

Richard Tauber

Du bist die Welt für mich (Tokilo)

Spievajúci sen/Der singende Traum, 2. dejstvo/Act II

 

Piotr Iľjič Čajkovskij

Valčík/Waltz

Spiaca krásavica/Sleeping Beauty

 

Franz Lehár

Dein ist mein ganzes Herz (Sou-Chong)

Zem úsmevov/Das Land des Lächelns, 2. dejstvo/Act II