José Antonio Abreu nás opustil

V nedeľu 24.3.2018 vo veku 78 rokov odišiel do večnosti José Antonio Abreu, zakladateľ renomovaného hudobného programu El Sistema, ktorý zmenil životy tisícov detí. Venezuela vyhlásila za "Maestra Abreu" tri dni národného smútku.

 

José Antonio Abreu, foto: youtube

Abreu založil hudobný projekt El Sistema (systém), ktorý poskytuje bezplatné hudobné vzdelávanie v chudobných oblastiach Venezuely. Začal v roku 1975 a medzi jeho študentov patril aj renomovaný venezuelský dirigent Gustavo Dudamel, ktorý je teraz riaditeľom Los Angeles Philharmonic. 
 
 Kto bol José Abreu
 Abreu sa narodil v andskom meste Valera 7. mája 1939. Hudba bola v jeho rodine hlboko zakorenená - jeho starý otec založil orchester v Taliansku a jeho babička bola vášnivou milovníčkou opery. Abreuova matka hrala na klavíri a otec na gitaru.
 Abreu študoval na hudobnej vysokej škole a zároveň ekonómiu na univerzite v Caracase. Neskôr vyučoval tieto predmety ako univerzitný pedagóg. Súčasne pôsobil ako dirigent a koncertoval ako čembalista, klavirista a organista. Potom pracoval ako ekonóm pre vládu a v šesťdesiatych rokoch bol zvolený do parlamentu.
 
 Začiatky projektu El Sistema
 Vo Venezuele žilo 75 percent obyvateľstva pod hranicou chudoby. V Caracase väčšina obyvateľov žila v chudobných štvrtiach, kde vládla kriminalita a násilie. Abreu chcel pomôcť zmenšiť biedu detí a mladistvých a dať im šancu prostredníctvom hudby.
 V roku 1975 boli vo Venezuele dva symfonické orchestre, ktoré pozostávali prevažne z európskych hudobníkov. Abreu pozval jedenásť mladých muzikantov na hudobnú skúšku a oznámil im, že vstúpia do histórie. Druhá skúška už pritiahla dvadsaťpäť hudobníkov, tretia 46 a štvrtá 75. José Antonio Abreu založil s nimi Orquesta Sinfónica de la Juventud Venezolana Simón Bolívar (Symfonický orchester venezuelskej mládeže Simóna Bolívara). 
 
 Ako to fungovalo
 Abreu nechcel len založiť orchester, ale hodlal využiť hudbu na vzdelávanie a duševnú a sociálnu stabilizáciu detí, pričom hudobníci odovzdávali vedomosti deťom z najhorších pomerov. Jednou zo základných myšlienok programu bolo bojovať proti chudobe prostredníctvom hudby, vyučovať klasické diela v najchudobnejších oblastiach krajiny. Deti sa vyučujú už od troch rokov a hrajú hudbu počas voľných popoludňajších hodín so zameraním na orchestrálnu prax. V krajine sú centrá výučby, ktoré sa často nachádzajú v chudobných, zanedbaných štvrtiach. José Abreu tak chcel dosť mládež od drog a násilia. 
 Počas ropného boomu prehovoril Abreu ministerstvo zdravotníctva, aby podporilo jeho sociálny projekt. Tak vznikol vo Venezuele systém (El Sistema) detských a mládežníckych orchestrov  - Fundación del Estado para el Sistema Nacional de Orquestas Juveniles e Infantiles de Venezuela. Šesť dní v týždni môžu zadarmo používať hudobné nástroje a absolvovať hudobnú náuku. Zaraďujú ich do hudobných skupín a neskôr súborov. Jedinou povinnosťou detí je spolupracovať. Pri vzdelávaní sa vo veľkej  miere využíva spev, tanec a pohyb.
 
 Sociálny program
 V hudobných školách majú deti bezpečné a nenásilné prostredie. Učitelia hudby spolupracujú s miestnymi sociálnymi službami a sirotincom a zabezpečujú pre deti chýbajúce oblečenie, stravu a iné veci každodenného života. Deťom sa tak dostáva veľká starostlivosť a pozornosť, vyrastajú v pozitívnej atmosfére.
 Abreuovi sa podarilo udržať si podporu vládnych kruhov a dnes je vo Venezuele do programu zapojených takmer milión detí v hudobných školách, mládežníckych, detských a predškolských orchestroch, hudobných skupinách a zboroch, kde pracujú pod vedením vyše desaťtisíc učiteľov.
 Abreu sa svojho času vyjadril: „Vláda podporuje môj projekt pre sociálne smerovanie. Pochopila, že aj keď pracuje s hudbou, je v prvom rade sociálny a podporuje rozvoj ľudských kvalít. Pretože pre deti, s ktorými pracujeme, predstavuje hudba jedinú cestu k dôstojnešiemu životu. Chudoba znamená osamelosť, smútok, anonymitu. Orchester je radosť, motivácia, tímový duch, snaha o úspech. Sme veľká rodina a hľadáme harmóniu a pekné zážitky, ktoré može ľuďom priniesť iba hudba.” Rád citoval matku Terezu a hovoril: “Je to duchovný boj o pravdu, krásu, dobro proti núdzi a materiálnej chamtivosti.
 
 Špičkoví muzikanti
 Program El Sistema vychoval orchestre a hudobníkov mimoriadnych kvalít, takže postupne začali chodiť do Venezuely zamuzicírovať si s nimi poprední svetoví dirigenti ako Claudio Abbado, Sir Simon Rattle či Zubin Mehta.
 Z orchestrov vzišli aj svetoznámi hudobníci ako dirigent Gustavo Dudamel, huslista Aléxis Cárdenas, či kontrabasista Edicson Ruiz, ktorý sa stal v sedemnástich rokoch najmladším členom Berlínskych filharmonikov.
 
 Bolo to politicky motivované?
 Projekt El Sistema veľmi podporovala socialistická vláda bývalého venezuelského vodcu Hugo Cháveza a bol jedným z najlepšie financovaných sociálnych programov krajiny. No Abreu sa napriek tomu usiloval udržiavať neutrálny vplyv na polarizované politické prostredie Venezuely. Zaoberal sa len sociálnou politikou venezuelského štátu voči "mladým ľuďom s nízkymi príjmami" a tešil sa, že projekt sa rozširuje aj do ďalších krajín. "Myslím, že je to dôležité, pretože tak sa šíria myšlienky, ktoré tvoria základ nášho projektu - solidaritu, spoločenské akcie prostredníctvom hudby a porozumenia medzi národmi," povedal.
 
 
 

 
 
 
 
 
 

José Antonio Abreu na TED 2009

Simon Bolivar Youth Orchestra BBC Proms 2011

Orquesta Sinfonica Infantil Nacional de Venezuela Festival de Salzburgo 2013