Veľké slovenské hlasy

Pavol Bršlík

STRAUSSOVE PIESNE

17. 09. 2018 - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie

Pavol Bršlík

Pavol Bršlík je rodákom z Kysuckého Nového Mesta. Študoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici u Doc. Vlasty Hudecovej. V roku 2000 sa stal víťazom speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. Vzdelanie si rozšíril v Opéra Studio CNIPAL v Marseille a na majstrovských kurzoch u Yvonne Minton, Mady Mesplé, Mirelly Freni a Williama Matteuzziho.

V rokoch 2003 až 2006 pôsobil Pavol Bršlík na scéne Štátnej opery v Berlíne, kde sa postupne predstavil v postavách Ferranda (Mozart, Così fan tutte), Tamina (Mozart, Čarovná flauta), Dona Ottavia (Mozart, Don Giovanni), Nemorina (Donizetti, Nápoj lásky), Kudrjáša (Janáček, Káťa Kabanová) a Jurodivého (Musorgskij, Boris Godunov).

S mozartovskými rolami hosťoval v Teatro Verdi v Trieste, v Piccolo Teatro v Miláne v Théâtre de la Monnaie v Brusseli, na festivaloch v Glyndebourne, vo Viedni a v Aix-en-Provence. V parížskom Théâtre du Châtelet účinkoval ako Jaquino vo Fideliovi (Beethoven). V roku 2005 ho prestížny nemecký hudobný magazín Opernwelt vyhlásil za víťaza v kategórii Operný objav roka.

Od roku 2006 Pavol Bršlík už ako umelec bez stáleho angažmánu účinkoval v Metropolitnej opere v New Yorku i na Salzburgskom festivale ako Don Ottavio, v ženevskom Grand Théâtre ako Alfred (Strauss, Netopier), v Royal Opera House v Londýne ako Tamino, a v Štátnej opere v Mníchove ako Idamante (Mozart, Idomeneo) a Lenskij (Čajkovskij, Eugen Onegin). V Théâtre du Châtelet spieval Evanjelistu v Jánovych pašiách (Bach). V Mníchove debutoval ako Gennaro v Donizettiho Lucrezii Borgii. Jeho javiskovou partnerkou bola slovenská diva Edita Gruberová. Po jej boku spieval v Mníchove a vo Viedni koncom roka 2010 Alfreda v Traviate a v berlínskej Deutsche Oper Macduffa (Verdi, Macbeth).

V Los Angeles sa pod taktovkou Gustava Dudamela predstavil ako Don Ottavio v netradičnej inscenácii Dona Giovanniho. Nedávno interpretoval Lenského v Londýne, znovu Gennara v Mníchove a Tamina v berlínskej Štátnej opere. Vlani na Veľkonočnom festivale v Baden-Badene spieval Tamina a v rovnakej produkcii ho oslavoval Paríž v Opéra Bastille.

V sezóne 2012/2013 sa stal členom súboru opery v Zürichu, kde už stvárnil Števu (Janáček, Jej pastorkyňa), Dona Ottavia, Fausta (Gounod), Nadira (Bizet, Lovci perál) i Donizettiho Roberta Devereux. V tejto sezóne o.i. bude spievať Alfreda a Nemorina v Zürichu, Edgarda (Donizetti, Lucia di Lammermoor) v Mníchove a Tamina v Berlíne a v Londýne.

Pavol Bršlík pravidelne vystupuje pod taktovkou osobností, ako sú Riccardo Muti, Simon Rattle či Kurt Masur. Medzi najvýznamnejšie koncertné skúsenosti Pavla Bršlíka patrí spolupráca s Kurtom Masurom na Janáčkovej Glagolskej omši v rámci festivalu BBC Proms či s Emmanuellom Haïmom na Händelovom Il trionfo del tempo (CD Virgin Classics). S Berlínskymi filharmonikmi pod vedením Simona Rattla spieval Narrabotha (R. Strauss, Salome) v Berlíne a Salzburgu. V auguste s veľkým úspechom vystúpil na Schubertiade v Rakúsku.

Slovenskí operní fanúšikovia mohli Pavla Bršlíka vidieť na doskách SND v postavách Tamina a Nemorina či Dona Ottavia. V máji 2012 sa v Bratislave predstavil samostatným recitálom v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy, ktorý hudobná kritika zaradila medzi udalosti sezóny.
Pavol Bršlík v interpretačnej spolupráci s renomovaným slovenským klaviristom Róbertom Pechancom významne prispeli aj do slovenskej diskografie CD-nahrávkou piesní Mikuláša Schneidra-Trnavského pod názvom: Songs (Viva Musica! Records, 2014).

Agentúra KAPOS uviedla Pavla Bršlíka na Slovensku už dvakrát: v júni 2012 ho predstavila na vôbec prvom sólovom koncerte. O dva roky neskôr koncertoval pod hlavičkou Kapos concerts aj s cyklom piesní Franza Schuberta Krásna mlynárka.
Hudobná tvorba Richarda Straussa je jedinečná a nezameniteľná. Richard Strauss patrí medzi najlepších hudobných skladateľov 20. storočia. Rovnako jedinenčný a nezameniteľný je slovenský tenorista Pavol Bršlík. Preto koncert Straussove piesne sľubuje nezabudnuteľný zážitok.

 

HLAVNÝ PARTNER

 

Predchádzajúce koncerty

Prvý recitál Pavla Bršlíka na Slovensku

Franz Schubert: Krásna mlynárka

 

Recenzie minulých koncertov

Láska tovariša – život potoka, v podaní Pavla Bršlíka a Róberta Pechanca
Aj keď sa zdá, že komorná vokálna interpretácia je na Slovensku raritou, nie je to tak. Pripomeňme „zlatú generáciu“ operných sólistov SND, kedy mal takmer každý z nich zásobu vokálnych cyklov slovenských (a svetových) autorov. Viac tu.

Schubert ve špičkovém provedení nejlepšího slovenského tenoristy
Interpretácia piesňovej literatúry nemá na Slovensku veľkú tradíciu. Len zopár spevákov sa jej venovalo (venuje?) systematicky…
V tejto chvíli však predsa len svitá istá nádej. Komornému vokálnemu muzicírovaniu v pripravovanom cykle otvára dvere Opera Slovenského národného divadla. A predovšetkým by som rád uveril, že novým impulzom k slovenskej „renesancii“ žánru sa stal piesňový večer tenoristu Pavla Bršlíka a klaviristu Róberta Pechanca. Silnejšiu inšpiráciu pre posilnenie potreby venovať sa piesňovej literatúre, ako bol stredajší večer v Malej sále Slovenskej filharmónie (usporiadateľom bola agentúra KAPOS concerts, ktorej patrí potlesk postojačky za dramaturgickú a interpretačnú voľbu), si vôbec neviem predstaviť. Viac tu.

Vandrujúci tovariš Pavol Bršlík
Večery piesňových cyklov patria k „fajnšmekerským“ koncertným žánrom. Je nesmierne náročné vystavať sled vokálno-klavírnych miniatúr do podoby, ktorá by udržala poslucháča v plnej koncentrácii. Šesťdesiat minút s Pavlom Bršlíkom – vandrujúcim tovarišom túžiacim po láske krásnej mlynárky – však uplynulo rýchlejšie než voda v potoku, ktorý je popri nešťastnom mládencovi druhým protagonistom Schubertovho opusu. Viac tu.

DIE (WUNDER)SCHÖNE MÜLLERIN
V rámci cyklu „Veľké slovenské hlasy“ sa 5. 11. v Malej sále Slovenskej filharmónie opätovne predstavil Pavol Bršlík, pričom tentoraz sa na program jeho recitálu dostal jeden z vrcholných piesňových cyklov, Die schöne Müllerin op. 25 D 795, alebo Krásna mlynárka, Franza Schuberta na text Wilhelma Müllera. … A na Slovensku, ktoré v súčasnosti, žiaľ, „netrpí“ častým uvádzaním piesňovej tvorby ako takej, to v tomto prípade platí dvojnásobne. Schubertova Krásna mlynárka k nám v kompletnej podobe zavítala azda až po desaťročiach a – očarila. Viac tu.

Bratislava: Pavol Breslik odhalil svoji komorní tvář
Bolo to kedysi na jeseň roku 1997, keď sa v koncertnom uvedení Donizettiho Cateriny Cornaro v podaní dávno nejestvujúcej Komornej opery objavil v postavičke Rytiera neznámy blondiak z Kysúc. „Iskierka nádeje preskočila vo výstupe úplne mladého Pavla Bršlíka…“, napísal som vtedy v recenzii do Hudobného života. Vôbec netušiac, že v 18-ročnom študentovi je zakuklený neskorší tenorový protagonista najvýznamnejších svetových operných scén a festivalov. Viac tu.

Koncert Pavla Bršlíka v Bratislave
Sú tenoristi, ktorí si myslia, že na city publika sa dá zaútočiť len spievaním Nessun dorma alebo Di quella pirra. Tí rozumnejší, ktorí dokážu odolať tlaku manažérov či vlastnej ješitnosti, vedia, že to tak nie je. Medzi nich patrí aj Slovák Pavol Bršlík, ktorý sa ako v poradí druhý predstavil v Redute v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy organizovanom agentúrou Kapos (v spolupráci s agentúrou House of Music) 5. júna. Viac tu.

 

VEĽKÉ SLOVENSKÉ HLASY
PAVOL BRŠLÍK
S t r a u s s o v e   p i e s n e
Slovenská filharmónia
dirigent: Robert Jindra
17. 9. 2018 o 19.30 h
Slovenská filharmónia (Reduta), Bratislava

 

P  R  O  G  R  A  M

Richard Wagner (1813 – 1883)

Tannhäuser – predohra

 

RICHARD STRAUSS (1864 – 1949)

Výber z piesní

Ständchen, op. 17, č. 2
(Serenáda)
Adolf Friedrich, Graf von Schack (1815 – 1894)

Nakladateľ: Boosey and Hawkes Music Publishers Ltd.

Ich trage meine Minne
, op. 32, č. 1
(V srdci nosím svoju lásku)
Karl Friedrich Henckell (1864 – 1929)

Nakladateľ: Univeral Edition AG

Verführung, op. 33, č. 1
(Zvádzanie)
John Henry Mackay (1864–1933)

Nakladateľ: Boosey and Hawkes Music Publishers Ltd.

Heimliche Aufforderung
, op. 27, č. 3
(Tajná výzva)
John Henry Mackay
Nakladateľ: Univeral Edition AG

Morgen, op. 27, č. 4
(Zajtra)
John Henry Mackay
Nakladateľ: Univeral Edition AG

Cäcilie, op. 27 č. 2
(Cecília)
Heinrich Hart (1855-1906)
Nakladateľ: Univeral Edition AG

prestávka

Richard Wagner (1813 – 1883)

Siegfried Idyll

(Siegfriedova idyla)

 

RICHARD STRAUSS (1864 – 1949)

Vier letzte Lieder
Štyri posledné piesne
Nakladateľ: Boosey and Hawkes Music Publishers Ltd.

I.Frühling
(Jar)
Hermann Hesse (1877 – 1962)

II. September
Hermann Hesse

III. Beim Schlafengehen

(Pri usínaní)
Hermann Hesse

IV. Im Abendrot
(Večerné zore)
Joseph von Eichendorff (1788 – 1857