SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

Thomas Hampson & Luca Pisaroni

Tenorom vstup zakázaný

04. 12. 2013 - Slovenské národné divadlo, Bratislava

Thomas Hampson & Luca Pisaroni

Svetovo uznávaný barytonista Thomas Hampson je veľmi univerzálna osobnosť. Je spevákom, hercom, pedagógom, editorom radu piesňových cyklov, vášnivým zberateľom kníh, zasväteným znalcom nemeckej ľudovej poézie a tiež skvelým hráčom golfu. V Českej republike je známy z radu koncertov (vrátane festivalu Pražská jar 2007). Bol tiež jednou z prvých svetových osobností, ktoré finančne podporili obnovu rodného domu Gustava Mahlera v Kalištiach pri Humpolci. Thomas Hampson vystupoval vo všetkých najdôležitejších svetových koncertných sálach a operných domoch s radom významných spevákov, klaviristov, dirigentov a orchestrov. Patrí k najrešpektovanejším a najvyhľadávanejším sólistom a navyše sa neustále snaží prísť s niečím novým – ako to vystihol denník New York Times, ktorý vyzdvihol jeho „neutíchajúcu zvedavosť“.
V sezóne 2013/2014 Thomas Hampson uskutoční svoj debut v titulnej role Bergovho Wozzecka, a to v Metropolitnej opere. Ako Verdiho Simon Boccangera sa vráti do Viedenskej štátnej opery a ako Amfortas vo Wagnerovom Parsifalovi do Lyrickej opery v Chicagu. Giorgia Germonta (Verdi: La traviata) bude spievať v Bavorskej štátnej opere v Mníchove, Mandrika (R. Strauss: Arabella) na festivale v Salzburgu a Scarpiu (Puccini: Tosca) v berlínskej Nemeckej opere aj londýnskej Covent Garden. Koncertná sezóna zahŕňa o. i. stvárnenie Eislerovho cyklu Ernste Gesänge so Staatskapelle Dresden pod taktovkou Christiana Thielemanna, európske turné s piesňami Brahmsa, Schuberta a Wolfa s orchestrom Amsterdam Sinfonietta, koncertné turné s Lucom Pisaronim (Praha, Bratislava, Essen, Baden-Baden a Paríž) či piesňové recitály v londýnskej Wigmore Hall, lipskom Gewandhause, v Coburgu, Bruseli a Berne.
Piesňová tvorba má v aktivitách Thomasa Hampsona, ktorý bol v roku 2010 zvolený za člena Americkej akadémie umenia a vedy, centrálnu rolu. Rovnako jeden z jeho veľkých projektov – Nadácia Hampsong, čo je internetová platforma sprístupňujúca výsledky jeho práce v tejto oblasti, je venovaný žánru piesní. Ďalší veľký projekt Song of America, ktorý spevák pripravil v spolupráci s Knižnicou Kongresu, sa zameriava na pieseň, v tomto prípade americkú.
Thomas Hampson vyrastal v meste Spokane v štáte Washington. Získal celý rad významných ocenení a vyznamenaní a jeho bohatá diskografia (vyše 150 albumov) zahŕňa nahrávky ocenené cenami Grammy Award, Edison Award a Grand Prix du Disque. V roku 2011 mu udelili cenu Echo Klassik v kategórii Spevák roku; tento titul spevák získal už po štvrtýkrát.

Luca Pisaroni

Taliansky basbarytonista Luca Pisaroni, ktorý sa narodil vo Venezuele a vyrastal vo Verdiho rodnom meste Bussete, je jedným z najvšestrannejších spevákov svojej generácie. Debutoval vo svojich 26 rokoch (v roku 2001) na Salzburskom festivale s Viedenskými filharmonikmi a Nikolausom Harnoncourtom a odvtedy je vyhľadávaným hosťom všetkých prestížnych operných domov aj koncertných sál na celom svete. Luca Pisaroni sa preslávil hlavne ako skvelý mozartovský spevák. V role Leporella (Don Giovanni) žal obrovské úspechy v roku 2010 v Glyndebourne (DVD, EMI Classics), v lete 2011 na festivale v Baden-Badene pod taktovkou Yannicka Nézet-Séguina (CD, Deutsche Grammophon) a v októbri toho istého roku touto rolou debutoval v Metropolitnej opere (predstavenie 29. 10. 2011 bolo vysielané v rámci projektu Met: Live in HD). V máji 2013 spieval Leporella po boku Anny Netrebko v role donny Anny na festivale v Baden-Badene. Figara (Figarova svadba) spieval v San Francisco Opere, Parížskej národnej opere, vo Viedenskej štátnej opere, v Metropolitnej opere, Bavorskej štátnej opere v Mníchove a na Salzburskom festivale. Okrem týchto a ďalších mozartovských rol má Luca Pisaroni aj veľmi všestranný repertoár, s ktorým vystupuje na mnohých veľkých operných scénach. K vrcholom jeho sezóny 2013/2014 patria okrem celého radu koncertov a recitálov aj operné roly Guglielma (Mozart: Così fan tutte) na Salzburskom festivale, Figara v londýnskej Covent Garden, Henricha VIII. (Donizetti: Anna Bolena) vo Viedenskej štátnej opere, Figara vo Viedenskej štátnej opere aj na jej turné do sultanátu Omán (Kráľovská opera v hlavnom meste Maskatu). Spevák sa takisto vráti do Metropolitnej opery ako Kaliban (Kúzelný ostrov) a Alidoro (Rossini: Popoluška, vrátane predstavenia 10. 5. 2014, ktoré bude vysielané v rámci projektu Met: Live in HD).
Rozsiahla je tiež spevákova koncertná činnosť vrátane piesňových recitálov, na ktorých sa predstavil o. i. v newyorskej Carnegie Hall, na Ravinia Festivale v Chicagu, v amsterdamskej Concertgebouw či londýnskej Wigmore Hall. Jeho diskografia zahŕňa okrem radu CD a už spomenutého DVD s Donom Giovannim (EMI) aj sériu DVD firmy Deutsche Grammophon „Mozart 22“ – nahrávky zo Salzburského festivalu (La clemenza di Tito a Don Giovanni). Na ďalších DVD sú o. i. Così fan tutte z Glyndebournu (Opus Arte); Figarova svadba z Théâtre des Champs-Élysées (Bel Air Classiques) a z produkcie Holandskej opery Così fan tutte a Figarova svadba (obidve Kultur Video), Ercole amante (Opus Arte) a pod.
Luca Pisaroni žije vo Viedni so svojou manželkou Catherine, dcérou Thomasa Hampsona.

 

Napísali o koncerte:

Veľvyslanec americkej piesne spieval árie
Pred hodnotením koncertu dvoch barytonistov Thomasa Hampsona a Lucu Pisaroniho v rámci cyklu „Svetové operné hviezdy“ (začiatkom decembra v Novej budove SND), žiada sa mi priblížiť profil jedného z nich, 58-ročného barytonistu Thomasa Hampsona. Viac tu.

Tenory nesmeli, barytóny nemohli
Pred šestnástimi rokmi sa na opernom CD trhu objavil vtipne nazvaný album Tenorom vstup zakázaný! Pointou bolo spevácke obsadenie a výber dvojspevov. Výlučne pre barytón a bas.
Jedným z protagonistov bol svetoznámy americký barytonista Thomas Hampson (basistom Samuel Ramey), ktorý sa v rovnako pomenovanom, no len sčasti totožnom programe predstavil v stredu v Bratislave. Partnerský post v novej zostave zaujal basbarytonista Luca Pisaroni, v súkromí Hampsonov zať. Viac tu.

Zklamání. A ne pro zákaz vstupu tenorům
V netradičnej speváckej zostave, inšpirovanej CD albumom spred sedemnástich rokov Tenorom vstup zakázaný!, sa niesol stredajší koncert na javisku Slovenského národného divadla. Agentúra Kapos Artists predstavila po prvýkrát na Slovensku svetoznámeho 58-ročného amerického barytonistu Thomasa Hampsona a jeho o dvadsať rokov mladšieho kolegu, vo Venezuele narodeného Taliana Lucu Pisaroniho. V súkromí je starší z umelcov svokrom mladšieho. Viac tu.

 

SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

THOMAS HAMPSON & LUCA PISARONI
PKF – Prague Philharmonia
Dirigent: Julian Kovačev

4.12.2013 19.30 h

Slovenské národné divadlo, Bratislava

© Dario Costa

© Dario Costa

Program koncertu

Wolfgang Amadeus Mozart

Figarova svatba, predohra

Madamina, il catalogue è questo
Leporello
Don Giovanni, 1. dejstvo
Luca Pisaroni

Hai già vinta la causa… Vedrò mentr’io sospiro
Gróf
Figarova svadba, 3. dejstvo
Thomas Hampson

Charles Gounod

Vous qui faites l’endormie
Méphistophélès
Faust, 4. dejstvo
Luca Pisaroni

Jules Massenet

Vision fugitive
Hérode
Hérodiade, 2. dejstvo
Thomas Hampson

Giuseppe Verdi

Restate!… Al mio regal cospetto
Filippo II & Rodrigo
Don Carlo, 2. dejstvo
Thomas Hampson & Luca Pisaroni

prestávka

Giuseppe Verdi

Due vaticini compiuti or sono
Macbeth & Banco
Macbeth, 1. dejstvo
Thomas Hampson & Luca Pisaroni

Perfidi! All’anglo contro me… Pietà, rispetto, amore
Macbeth
Macbeth, 4. dejstvo
Thomas Hampson

Gioacchino Rossini

Sì, vi sarà vendetta… Deh, ti ferma… Que’ numi furenti
Assur
Semiramide, 2. dejstvo/ Act II
Luca Pisaroni

Giuseppe Verdi

Nabucco, predohra / Overture

Credo in un Dio crudel
Iago
Otello, 2. dejstvo/ Act II
Thomas Hampson

Gioacchino Rossini

Sorgete… Duce di tanti eroi
Maometto
Maometto II, 1. dejstvo/ Act I
Luca Pisaroni

Vincenzo Bellini

Il rival salvar tu dei… Suoni la tromba
Giorgio & Riccardo
I puritani, 2. dejstvo/ Act II
Thomas Hampson & Luca Pisaroni