VIANOČNÝ KONCERT

Simona Šaturová

Hostia: Pavol Remenár a Lúčnica

09. 12. 2015 - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie Bratislava

Simona Šaturová

VIANOČNÝ KONCERT

Sopranistka Simona Houda-Šaturová vystúpi v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy na svojom prvom recitáli na Slovensku.
Pochádza z Bratislavy, no žije a pôsobí v Prahe, ako aj na mnohých scénach po celom svete. Slovenské publikum malo doteraz málo príležitostí počuť jej “svetlý, guľatý a pružný hlas, výnimočné legato, precítené a vášnivé podanie”. Hudobná kritika ju označuje aj ako mozartovský zázrak, “spieva s neotrasiteľnými koloratúrami, precítenými pianami a štýlovou dokonalosťou”.

Medzinárodne sa vyprofilovala ako úspešná koncertná a oratórna interpretka. V roku 2006 debutovala na Salzburgskom festivale a festivale v Lucerne. V tom istom roku spievala pod taktovkou Christopha Eschenbacha sopránový part v Mahlerovej 2. symfónii pri znovuotvorení slávnej Salle Pleyel v Paríži a v roku 2007 s Philadelphia Orchestra vo Filadelfii a Carnegie Hall v New Yorku. Koncertovala tiež v Oslo, Dallase, Tel Avive, Toronte, Detroite, Tokiu, Osake, Viedni, Zürichu a úspechy zožala na prestížnych hudobných festivaloch v Nemecku, Rakúsku, Taliansku, Anglicku a na Pražskej jari.

Je aj vyhľadávanou opernou interpretkou. V posledných sezónach slávila veľké úspechy ako Violetta (Verdi: La Traviata), Gilda (Verdi: Rigoletto) a Ilia (Mozart: Idomeneo) v bruselskom Théâtre de la Monnaie, ako Lucia (Donizetti: Lucia di Lammermoor), Pamina (Mozart: Čarovná flauta) a Madama Cortese (Rossini: Cesta do Remeša) v Oper Frankfurt, a tiež ako Konstanze (Mozart: Únos zo serailu) či Adina (Donizetti: Nápoj lásky) v Aalto Theater Essen. Veľký medzinárodný ohlas mala jej interpretácia Aristey v Myslivečkovej L’Olimpiade v Prahe, Luxembourgu a koncertne vo Viedni. Spolupracuje s dirigentmi zvučných mien a speváci ju radi pozývajú na svoje koncerty. Tak  spoluúčinkovala na turné s Thomasom Quasthoffom či na recitáloch Bryna Terfela a Mariusza Kwieciena (aj v Bratislave).
Nahrávala pre firmy Sony (Carmina Burana, Noel), Hänssler Classic (Haydnove omše), Ondine (Mahler 2.symfonia). V roku 2009 vyšiel vo firme Orfeo jej prvý sólový album s Haydnovými áriami, za ktorých interpretáciu sa v novembri 2009 dostala medzi prestížne odporúčania magazínu Gramophone – Editor’s Choice. Je držiteľkou Ceny Nadácie Charlotty a Waltera Hamelových za vynikajúce spevácke výkony (Lübeck 2007) a Ceny Thálie (ČR) za najlepší operný výkon v roku 2001.

Mnohí si isto spomenú na jej nezabudnuteľné hosťovanie na recitáli Mariusza Kwieciena v Bratislave, s ktorým úchvatne odspievala duety (2013). Do kategórie nezabudnuteľných sa zapísal aj jej sólový recitál v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy (2014). Obidva tieto koncerty, ktoré usporiadala agentúra Kapos, vyhodnotila hudobná kritika ako Udalosti sezóny.

Na Vianočnom koncerte zaspieva výber z kantátového a operného repertoáru. V duetoch ju doplní úspešný slovenský barytonista Pavol Remenár a k sviatočnej atmosfére prispeje tiež spevácky zbor Lúčnica. Vrcholnú úroveň koncertu podporí orchester Slovenskej filharmónie pod vedením Jaroslava Kyzlinka.

Hosť: Pavol Remenár, barytón

Barytonista Pavol Remenár vyštudoval v Bratislave Pedagogickú fakultu Univerzity Komenského, kde bol členom a sólistom speváckeho zboru „Comenius“. V roku 1996sa stal víťazom speváckej súťaže M. Schneidera-Trnavského. V roku 1999 sa stalfinalistom speváckej súťaže Lucie Poppovej. Vokálne štúdiá absolvoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u profesorky Vlasty Hudecovej. Od septembra 2000 je sólistom Opery SND, kde stvárnil už veľa profilových postáv:Don Giovanni (W. A. Mozart), Belcore, Nápoj lásky (G. Donizetti), Figaro, Barbier zoSevilly (G. Rossini), Eugen Onegin (P. I. Čajkovskij). Postavy stvárnil s ojedinelou hereckou i hudobno-výrazovou presvedčivosťou v intenciách moderného opernéhodivadla. Tiež stvárnil postavu Grófa vo Figarovej svadbe (W. A. Mozart), titulnú úlohuv opere Martin a slnko (P. Frešo), Harlekýna v Ariadne na Naxe (R. Strauss) i Papagena v Čarovnej flaute (W. A. Mozart).

 

O koncerte napísali:
Vianočný hudobný dar

Terézia Ursinyová

Pôvodom slovenská sopranistka, žije v Prahe, no pôsobí v najvýznamnejších operných domoch a na koncertných pódiách sveta. Najčerstvejším zážitkom z umenia tejto krehkej, jemnej a krásnej dámy sme mali v stredu – 9. decembra 2015, kedy ju agentúra Kapos pozvala do bratislavskej Reduty. … viac

 

Skvělá technika a stylovost. Simona Šaturová v Bratislavě

Vladimír Blaho

Medzinárodné úspechy pôvodom slovenskej speváčky Simony Houda Šaturovej slovenské médiá zaregistrovali s istým oneskorením. Sopranistka už dávnejšie niekoľko razy vystúpila na abonentných koncertoch Slovenskej filharmónie a v tomto lete koncertovala na Drličkovom festivale Viva Musica! (v Dóme sv. Martina). Len Opera SND ešte pred ňou neotvorila svoje brány. Zato záslužne a zaslúžene propaguje jej kvality agentúra Kapos, ktorá v Bratislave najprv zorganizovala jej polorecitál s poľským barytonistom Mariuszom Kwiecieńom (recenziu sme priniesli tu) a potom recitál vo svojom cykle Veľké slovenské hlasy v Malej sále Reduty (recenziu nájdete tu). Teraz (9. decembra) do tretice pripravila s ňou vianočný koncert,.. viac

VIANOČNÝ KONCERT

SIMONA ŠATUROVÁ
Pavol Remenár, barytón
Lúčnica, spevácky zbor
Zbormajsterka: Elena Matušová
Slovenská filharmónia
Dirigent: Jaroslav Kyzlink

9. 12. 2015 o 19.30 h

Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

 

Simona Saturova

PROGRAM KONCERTU


MARC-ANTOINE CHARPENTIER (1643 – 1704)
Prelude
orchestrálne prelúdium k Te Deum in D (orchester)

GEORG FRIEDRICH HÄNDEL (1685 – 1759)
Rejoice greatly, O daughter of Zion
ária z oratória Mesiáš, časť I., HWV 56 (S. Šaturová, orchester)

ANTONIO VIVALDI (1678 – 1741)
Gloria in excelsis Deo
zbor z oratória Gloria (zbor, orchester)

WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756 – 1791)
Laudate Dominum
ária z Vesperae solennes de confessore, K.V. 339 (S. Šaturová, zbor, orchester)

GEORGES BIZET (1838 – 1875)
Entr´acte
orchestrálne intermezzo z 3. dejstva opery Carmen (orchester)

CHARLES GOUNOD (1818 – 1893)
Ô sainte médaille…Avant de quitter ces lieux
ária Valentina z 2. dejstva opery Faust (P. Remenár, orchester)

CHARLES GOUNOD (1818 – 1893)
Je veux vivre
ária Júlie z 1. dejstva opery Rómeo a Júlia (S. Šaturová, orchester)

GIUSEPPE VERDI (1813 – 1901)
Va pensiero
zbor židovských zajatcov z 3. dejstva opery Nabucco (zbor, orchester)

GAETANO DONIZETTI (1797 – 1848)
Pronta io son…Mi volete fiera?
duet Noriny a Malatestu z 1. dejstva opery Don Pasquale
(S. Šaturová, P. Remenár, orch.)

p  r e  s  t  á v  k a

GIOACHINO ROSSINI (1792 – 1868)
IL BARBIERE DI SIVIGLIA –
Barbier zo Sevily
Largo al factotum
ária Figara z 1. dejstva (P. Remenár, orchester)
Ah se è ver…L´innocenza di Lindoro
ária Rosiny z 2. dejstva (S. Šaturová, orchester)                                                            

Overture
predohra k opere (orchester)                                                                                                

Dunque io son
duet Rosiny a Figara 2. dejstva (S. Šaturová, P. Remenár, orchester)

PIOTR ILJIČ ČAJKOVSKIJ (1840 – 1893)
Kvetinový valčík
z baletu Luskáčik (orchester)

ADOLPH ADAM (1803 – 1856)
O Holy Night (Cantique de Noël)
koleda na francúzsku poému Minuit, chrétiens (P. Remenár, zbor, orchester)             


JOHANN SEBASTIAN BACH (1685 – 1750) / CHARLES GOUNOD (1818 – 1893)
Ave Maria

latinská modlitba na Bachovo Preludium C – dur (S. Šaturová, zbor a cappella)

JOHN FRANCIS WADE (1711 – 1786)
Adeste Fideles

latinský vianočný hymnus (S. Šaturová, P. Remenár, zbor, orchester)

 

 

 

Simona Šaturová – Rigoletto

Simona Šaturová – Mozart & Mysliveček

PARTNERI
MEDIÁLNI PARTNERI