SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

Pretty Yende

03. 06. 2020 - Koncertná sieň SF, Bratislava PRE KORONAKRÍZU KONCERT ODLOŽENÝ

Pretty Yende

 

Vážení a milí priatelia operného spevu,

s poľutovaním Vám oznamujeme, že pre korona-krízu koncert Pretty Yende nie sme schopní usporiadať v plánovanom termíne. Snažíme sa dohodnúť nový termín, no dnes ešte nikto nevie odhadnúť, kedy a v akej forme sa obnoví kultúrny život. Usilujeme sa o termín koncom roka, no reálnejšie sa ukazuje jar 2021. Dúfame, že pri súčasnom vývoji sa situácia vykryštalizuje najneskôr do leta. Hneď ako budeme poznať nový termín, tak ho budeme publikovať. Referenčným zdrojom bude táto stránka alebo operaslovakia.sk.

Kedykoľvek bude nový termín koncertu, zakúpené vstupenky zostávajú v platnosti. Ak Vám nový termín nebude vyhovovať, budete môcť vstupenky vrátiť.

Prosíme Vás o porozumenie, že v tejto mimoriadnej situácii si hľadanie náhradného termínu vyžaduje viac času. Veríme, že Vás odmeníme pekným koncertom.

________________________

Juhoafrická sopranistka Pretty Yende sa vďaka svojmu magnetickému šarmu, úžasným operným a sólovým vystúpeniam na celom svete rýchlo stala jednou z najjasnejších hviezd klasickej hudby.

 

Od svojho profesionálneho operného debutu v lotyšskom Národnom divadle v Rige ako Micaela v Carmen, spievala už v takmer všetkých významných divadlách sveta, vrátane Royal Opera House, Covent Garden, Opéra National de Paris, Metropolitnej opery, Teatro alla Scala v Miláne, Deutsche Oper Berlin, Staatsoper Berlin, Bayerische Staatsoper v Mníchove, Opernhaus Zürich a Gran Teatre del Liceu v Barcelone.

Pretty Yende v roku 2010 debutovala ako Berenice v Rossiniho L´Occasione fa il Ladro (Príležitosť robí zlodeja). V roku 2010 sa stala prvou speváčkou v histórii súťaže Belvedere, ktorá vyhrala prvú cenu v každej kategórii a v roku 2011 vyhrala prvú cenu v súťaži Placido Domingo. V roku 2011 absolvovala Young Artists Accademia v Teatro alla Scala.

Jej hviezdna kariéra sa rozbehla v Metropolitnej opere v New Yorku, keď tam v januári 2013 oslnila debutom v opere Le Comte Ory ako kňažná Adela vedľa slávneho Juana Diega Flóreza. Zakrátko nato sme ju mohli viideť v tej istej role v Theater an der Wien vo Viedni, kde zaskočila za chorú Ceciliu Bartoli. V sezóne 2012/2013 Pretty Yende spievala hlavnú úlohu v Lucia di Lammermoor na koncerte opere v Kapskom meste a Musettu v La Boheme v La Scale.

V sezóne 2013/14, Yende debutovala Los Angeles Opera ako Micaela v Carmen a v Hamburgu ako Fiorilla v Il Turco in Italia, a vrátila sa do Teatro alla Scala ako kňažná Adela v opere Le Comte Ory.

V sezóne 2014/15 sa predstavila v Gran Teatre del Liceu v Barcelone ako Norina v Don Pasquale, spievala svoju prvú Zuzanku v Le nozze di Figaro v Los Angeles Opera a objavila sa ako Pamina v Metropolitnej opere, Lucia v Deutsche Oper Berlin, či Rosina v Den Norske Opera v Osle. Vystupovala aj na koncertoch vo Viedni, Mníchove, Amsterdame a Carnegie Hall.

V sezóne 2015/16 Yende presvedčivo debutovala v Opéra National de Paris ako Rosina. Tiež vystúpila ako Lucia v Deutsche Oper Berlin, Adina v Staatsoper Berlin, Pamina v Die Zauberflöte v Grand Théâtre de Genève, Elvira v Opernhaus Zürich a spievala aj na koncertoch v Johannesburgu, Kapskom meste, vo Viedni a v Pesare.

V sezóne 2016/17 rozšírili svoje plsobenie v Metropolitnej opere troma hlavnými úlohami; ako Rosina v Barbierovi zo Sevilly, Júlia v Romeo et Juliette a Elvira v Puritánoch. Debutovala v Bayerische Staatsoper ako Adina v L´elisir d’amore a Adinu si tiež zaspievala v Royal Opera House, Covent Garden. Titulnú úlohu v opere Lucia di Lammermoor stelesnila v Opéra National de Paris. Okrem toho vydala svoj debutový album „A Journey“ pre Sony Classical.

Nedávno debutovala Pretty Yende ako Teresa v Benvenuto Cellini v Opéra National de Paris, ako Marie v La fille du régiment v Teatro de la Maestranza v Seville a vrátila sa ako Adina v L’elisir d’amore do Metropolitnej opery, kde tiež spievala titulnú úlohu v Lucii di Lammermoor. Luciu spievala aj v Deutsche Oper Berlin, vo Wiesbadene stvárnila Adinu a vystúpila aj na koncertoch vo Švajčiarsku, Španielsku a Rakúsku.

 

Pretty Yende a Larry Brownlee, Paris 2016 – po predstavení Barbiera zo Sevilly

Larry Brownlee a Pretty Yende, Barbier zo Sevilly, Paris 2016

Po predstavení novej inscenácie opery La Traviata / Giuseppe Verdi v parížskom Palais Garnier 15.9.2019