SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

Pretty Yende

24. 03. 2021 - KONCERT ODLOŽENÝ, TENTO TERMÍN UŽ NEPLATÍ, ČOSKORO OZNÁMIME NOVÝ

Pretty Yende

 

Vážení a milí priatelia operného spevu,

s ľútosťou Vám oznamujeme, že z pandemických dôvodov sme znovu nútení odložiť  koncert Pretty Yende v Bratislave. Termín 24. 3. 2021 nie je pre lockdown možný. S agentúrou už pracujeme na novom termíne, akonáhle ho budeme mať, Vám ho oznámime.

Zakúpené vstupenky zostávajú v platnosti. Ak Vám nový termín nebude vyhovovať, budete môcť vstupenky vrátiť cez Ticketportal, kde ste ich aj kúpili.

________________________

Juhoafrická sopranistka Pretty Yende sa vďaka svojmu magnetickému šarmu, úžasným operným a sólovým vystúpeniam na celom svete rýchlo stala jednou z najjasnejších hviezd klasickej hudby.

 

Od svojho profesionálneho operného debutu v lotyšskom Národnom divadle v Rige ako Micaela v Carmen, spievala už v takmer všetkých významných divadlách sveta, vrátane Royal Opera House, Covent Garden, Opéra National de Paris, Metropolitnej opery, Teatro alla Scala v Miláne, Deutsche Oper Berlin, Staatsoper Berlin, Bayerische Staatsoper v Mníchove, Opernhaus Zürich a Gran Teatre del Liceu v Barcelone.

Pretty Yende v roku 2010 debutovala ako Berenice v Rossiniho L´Occasione fa il Ladro (Príležitosť robí zlodeja). V roku 2010 sa stala prvou speváčkou v histórii súťaže Belvedere, ktorá vyhrala prvú cenu v každej kategórii a v roku 2011 vyhrala prvú cenu v súťaži Placido Domingo. V roku 2011 absolvovala Young Artists Accademia v Teatro alla Scala.

Jej hviezdna kariéra sa rozbehla v Metropolitnej opere v New Yorku, keď tam v januári 2013 oslnila debutom v opere Le Comte Ory ako kňažná Adela vedľa slávneho Juana Diega Flóreza. Zakrátko nato sme ju mohli viideť v tej istej role v Theater an der Wien vo Viedni, kde zaskočila za chorú Ceciliu Bartoli. V sezóne 2012/2013 Pretty Yende spievala hlavnú úlohu v Lucia di Lammermoor na koncerte opere v Kapskom meste a Musettu v La Boheme v La Scale.

V sezóne 2013/14, Yende debutovala Los Angeles Opera ako Micaela v Carmen a v Hamburgu ako Fiorilla v Il Turco in Italia, a vrátila sa do Teatro alla Scala ako kňažná Adela v opere Le Comte Ory.

V sezóne 2014/15 sa predstavila v Gran Teatre del Liceu v Barcelone ako Norina v Don Pasquale, spievala svoju prvú Zuzanku v Le nozze di Figaro v Los Angeles Opera a objavila sa ako Pamina v Metropolitnej opere, Lucia v Deutsche Oper Berlin, či Rosina v Den Norske Opera v Osle. Vystupovala aj na koncertoch vo Viedni, Mníchove, Amsterdame a Carnegie Hall.

V sezóne 2015/16 Yende presvedčivo debutovala v Opéra National de Paris ako Rosina. Tiež vystúpila ako Lucia v Deutsche Oper Berlin, Adina v Staatsoper Berlin, Pamina v Die Zauberflöte v Grand Théâtre de Genève, Elvira v Opernhaus Zürich a spievala aj na koncertoch v Johannesburgu, Kapskom meste, vo Viedni a v Pesare.

V sezóne 2016/17 rozšírili svoje plsobenie v Metropolitnej opere troma hlavnými úlohami; ako Rosina v Barbierovi zo Sevilly, Júlia v Romeo et Juliette a Elvira v Puritánoch. Debutovala v Bayerische Staatsoper ako Adina v L´elisir d’amore a Adinu si tiež zaspievala v Royal Opera House, Covent Garden. Titulnú úlohu v opere Lucia di Lammermoor stelesnila v Opéra National de Paris. Okrem toho vydala svoj debutový album „A Journey“ pre Sony Classical.

Nedávno debutovala Pretty Yende ako Teresa v Benvenuto Cellini v Opéra National de Paris, ako Marie v La fille du régiment v Teatro de la Maestranza v Seville a vrátila sa ako Adina v L’elisir d’amore do Metropolitnej opery, kde tiež spievala titulnú úlohu v Lucii di Lammermoor. Luciu spievala aj v Deutsche Oper Berlin, vo Wiesbadene stvárnila Adinu a vystúpila aj na koncertoch vo Švajčiarsku, Španielsku a Rakúsku.

 

Z verejných zdrojov podporil

 

Pretty Yende a Larry Brownlee, Paris 2016 – po predstavení Barbiera zo Sevilly

Larry Brownlee a Pretty Yende, Barbier zo Sevilly, Paris 2016

Po predstavení novej inscenácie opery La Traviata / Giuseppe Verdi v parížskom Palais Garnier 15.9.2019

Svetové operné hviezdy
PRETTY YENDE
24. marca 2021 o 19.00 h
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
BRATISLAVA