SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

Pretty Yende

10. 06. 2022 -

Kúpiť vstupenky od 29 €

Pretty Yende

Juhoafrická sopranistka Pretty Yende sa vďaka svojmu magnetickému šarmu, úžasným operným a sólovým vystúpeniam na celom svete rýchlo stala jednou z najjasnejších hviezd klasickej hudby.

Od svojho profesionálneho operného debutu v lotyšskom Národnom divadle v Rige ako Micaela v Carmen, spievala už v takmer všetkých významných divadlách sveta, vrátane Royal Opera House, Covent Garden, Opéra National de Paris, Metropolitnej opery, Teatro alla Scala v Miláne, Deutsche Oper Berlin, Staatsoper Berlin, Bayerische Staatsoper v Mníchove, Opernhaus Zürich, Gran Teatre del Liceu v Barcelone a vo Viedenskej štátnej opere. 

Pretty Yende v roku 2010 debutovala ako Berenice v Rossiniho L´Occasione fa il Ladro (Príležitosť robí zlodeja). V roku 2010 sa stala prvou speváčkou v histórii súťaže Belvedere, ktorá vyhrala prvú cenu v každej kategórii a v roku 2011 vyhrala prvú cenu v súťaži Operalia, ktorú usporadúva Placido Domingo. V roku 2011 absolvovala Young Artists Accademia v Teatro alla Scala.

Jej hviezdna kariéra sa rozbehla v Metropolitnej opere v New Yorku, keď tam v januári 2013 oslnila debutom v opere Le Comte Ory (Gróf Ory) ako kňažná Adela vedľa slávneho Juana Diega Flóreza. Zakrátko nato sme ju mohli vidieť v tej istej role v Theater an der Wien vo Viedni, kde zaskočila za chorú Ceciliu Bartoli. V sezóne 2012/2013 Pretty Yende spievala hlavnú úlohu v Lucia di Lammermoor na koncerte v Kapskom meste a Musettu v La Bohème v La Scale.

V sezóne 2013/14, Yende debutovala v Los Angeles Opera ako Micaela v Carmen a v Hamburgu ako Fiorilla v Il Turco in Italia (Turek v Taliansku), a vrátila sa do Teatro alla Scala ako kňažná Adela v opere Le Comte Ory.

V sezóne 2014/15 sa predstavila v Gran Teatre del Liceu v Barcelone ako Norina v Don Pasquale, spievala svoju prvú Zuzanku v Le nozze di Figaro (Figarova svadba) v Los Angeles Opera a objavila sa ako Pamina v Metropolitnej opere, Lucia v Deutsche Oper Berlin, či Rosina v Den Norske Opera v Osle. Vystupovala aj na koncertoch vo Viedni, Mníchove, Amsterdame a Carnegie Hall.

V sezóne 2015/16 Yende presvedčivo debutovala v Opéra National de Paris ako Rosina. Tiež vystúpila ako Lucia v Deutsche Oper Berlin, Adina v Staatsoper Berlin, Pamina v Die Zauberflöte (Čarovná flauta) v Grand Théâtre de Genève, Elvíra v Opernhaus Zürich a spievala aj na koncertoch v Johannesburgu, Kapskom meste, vo Viedni a v Pesare.

V sezóne 2016/17 rozšírila svoje pôsobenie v Metropolitnej opere troma hlavnými úlohami; ako Rosina v Barbierovi zo Sevilly, Júlia v Romeo et Juliette a Elvira v I Puritani (Puritáni). Debutovala v Bayerische Staatsoper ako Adina v L´elisir d’amore (Nápoj lásky) a Adinu si tiež zaspievala v Royal Opera House, Covent Garden. Titulnú úlohu v opere Lucia di Lammermoor stelesnila v Opéra National de Paris. Okrem toho vydala svoj debutový album „A Journey“ vo vydavateľstve Sony Classical.

Nedávno debutovala Pretty Yende ako Teresa v Benvenuto Cellini v Opéra National de Paris, ako Marie v La fille du régiment (Dcéra pluku) v Teatro de la Maestranza v Seville a vrátila sa ako Adina v L’elisir d’amore do Metropolitnej opery, kde tiež spievala titulnú úlohu v Lucii di Lammermoor. Luciu spievala aj v Deutsche Oper Berlin, vo Wiesbadene stvárnila Adinu a vystúpila aj na koncertoch vo Švajčiarsku, Španielsku a Rakúsku.

Sezónu 2018/19 začala návratom do Barcelony ako Elvira.. Vrátila sa tiež do Metropolitnej opery ako Marie v La fille du régiment a debutovala ako Leïla v Les Pêcheurs de perles (Lovci perál). Krátko nato sa objavila v Opéra national de Paris ako Norina v Done Pasquale, stvárnila svoju prvú Aminu v La sonnambula (Námesačná) v zürišskej opere a vrátila sa do Bavorskej štátnej opery, aby tam zaspievala titulnú úlohu Lucia di Lammermoor a Adinu v L’elisir d’amore.

V sezóne 2019/20 sa zasa vrátila do Paríža na dva veľmi očakávané debuty: ako Violetta v novej inscenácii La Traviaty od Simona Stonea a Manon v novej inscenácii Vincenta Hugueta. Absolovovala tiež  recitálové turné vo Frankfurtskej opere, zürišskom Opernhause, Smetanovej sieni v Prahe, v londýnskom Barbican Hall a v Carnegie Hall v New Yorku.

__________________________________________

AKTUÁLNY STAV – 19.11.2021

ak ste si prečítali na našej stránke správu, ktorú sme uverejnili 28.10.2021, dozvedeli ste sa, že agentúra, ktorá zabezpečuje koncert Pretty Yende, nám oznámila, že speváčka zrušila júnový termín, hoci ho len nedávno písomne potvrdila. Bol to už druhý náhradný termín (pôvodný termín 3.6.2020, 1. náhradný termín 24.3.2021, 2. náhradný termín 10.6.2021). Uistili sme vás, že sa budeme snažiť, aby sme ešte na rok 2022 získali nový termín. 

Naše úsilie korunoval úspech. Agentúre sa podarilo vyriešiť kalendár speváčky tak, že predsa len bude môcť spievať v Bratislave 10.6.2022 podľa pôvodného plánu. Dohodli sme sa aj na klavírnom sprievode, čím sa vyhneme prípadným komplikáciám s orchestrom, nakoľko ťažko odhadnúť, aká bude situácia v júni. Nepredpokladáme, že pandémia úplne pominie. Prípadný výskyt pozitívne testovaných v orchestri by mohol viesť ku karantenizácii celého orchestra, ako sa to stalo aj počas ostatných BHS a na viacerých koncertoch v zahraničí. Klaviristka sa ľahšie nahradí ako celý orchester.

Momentálne sa nachádzame v štádiu zazmluvňovania nových skutočností, no nepredpokladáme nijaké komplikácie.

Ďakujeme, že s nami trpezlivo čakáte na koncert tejto mimoriadnej speváčky. O ďalšom vývoji vás budeme informovať.

________________________

Pretty Yende a Larry Brownlee, Paris 2016 – po predstavení Barbiera zo Sevilly

Larry Brownlee a Pretty Yende, Barbier zo Sevilly, Paris 2016

Po predstavení novej inscenácie opery La Traviata / Giuseppe Verdi v parížskom Palais Garnier 15.9.2019

SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY
PRETTY YENDE
10.6.2022 o 19.30 h
klavírny sprievod Vanessa Garcia Diepa
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
Bratislava