VEĽKÉ SLOVENSKÉ HLASY

PAVOL BRŠLÍK

Klavírny sprievod: Róbert Pechanec

23. 11. 2022 - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

Kúpiť vstupenky od 19 €

PAVOL BRŠLÍK

Nedávno sa tenorista Pavol Bršlík po prvý raz predstavil ako Princ v Dvořákovej Rusalke nielen na scéne Opery SND, ale bol to aj svetový debut. Nielen speváckym, ale aj hereckým umením si podmanil publikum a isto po ňom v tejto role siahnu mnohé divadlá.

Radi sme svedkami Bršlíkovho rastu, a preto sa snažíme mapovať jeho vývoj na našich koncertoch. Usporiadali sme s ním už viac koncertov, a vždy to bolo niečo iné, vnímali sme jeho vývoj. Od roku 2012, keď to bol ľahší recitál s obľúbeným piesňovým a operným programom, sme sa odrazili k Schubertovým (Krásna mlynárka) a Straussovým piesňam (Straussove piesne). V novembri bude ďalšia príležitosť vychutnať si jeho spevácke umenie, kde zaznejú aj mnohé árie z opier, ktoré nie sú v repertoároch našich divadiel.

Získať Pavla na koncert nie je ľahké, lebo krúži po celom svete, aj keď ho padnémia pribrzdila. Vyťažio z toho slovenské publikum, ktoré ho via ráz mohlo zažiť v opere La traviata (Verdi) a premiérovo v už spomenutom princovi.

Pavol Bršlík je rodákom z Kysuckého Nového Mesta. Študoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici u Doc. Vlasty Hudecovej. V roku 2000 sa stal víťazom speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. Vzdelanie si rozšíril v Opéra Studio CNIPAL v Marseille a na majstrovských kurzoch u Yvonne Minton, Mady Mesplé, Mirelly Freni a Williama Matteuzziho.

V rokoch 2003 až 2006 pôsobil Pavol Bršlík na scéne Štátnej opery v Berlíne, kde sa postupne predstavil v postavách Ferranda (Mozart, Così fan tutte), Tamina (Mozart, Čarovná flauta), Dona Ottavia (Mozart, Don Giovanni), Nemorina (Donizetti, Nápoj lásky), Kudrjáša (Janáček, Káťa Kabanová) a Jurodivého (Musorgskij, Boris Godunov).

S mozartovskými rolami hosťoval v Teatro Verdi v Trieste, v Piccolo Teatro v Miláne v Théâtre de la Monnaie v Brusseli, na festivaloch v Glyndebourne, vo Viedni a v Aix-en-Provence. V parížskom Théâtre du Châtelet účinkoval ako Jaquino vo Fideliovi (Beethoven). V roku 2005 ho prestížny nemecký hudobný magazín Opernwelt vyhlásil za víťaza v kategórii Operný objav roka.

Od roku 2006 Pavol Bršlík už ako umelec bez stáleho angažmánu účinkoval v Metropolitnej opere v New Yorku i na Salzburgskom festivale ako Don Ottavio, v ženevskom Grand Théâtre ako Alfred (Strauss, Netopier), v Royal Opera House v Londýne ako Tamino, a v Štátnej opere v Mníchove ako Idamante (Mozart, Idomeneo) a Lenskij (Čajkovskij, Eugen Onegin). V Théâtre du Châtelet spieval Evanjelistu v Jánovych pašiách (Bach). V Mníchove debutoval ako Gennaro v Donizettiho Lucrezii Borgii. Jeho javiskovou partnerkou bola slovenská diva Edita Gruberová. Po jej boku spieval v Mníchove a vo Viedni koncom roka 2010 Alfreda v Traviate a v berlínskej Deutsche Oper Macduffa (Verdi, Macbeth).

V Los Angeles sa pod taktovkou Gustava Dudamela predstavil ako Don Ottavio v netradičnej inscenácii Dona Giovanniho. Nedávno interpretoval Lenského v Londýne, znovu Gennara v Mníchove a Tamina v berlínskej Štátnej opere. Vlani na Veľkonočnom festivale v Baden-Badene spieval Tamina a v rovnakej produkcii ho oslavoval Paríž v Opéra Bastille.

V sezóne 2012/2013 sa stal členom súboru opery v Zürichu, kde už stvárnil Števu (Janáček, Jej pastorkyňa), Dona Ottavia, Fausta (Gounod), Nadira (Bizet, Lovci perál) i Donizettiho Roberta Devereux. V tejto sezóne o.i. bude spievať Alfreda a Nemorina v Zürichu, Edgarda (Donizetti, Lucia di Lammermoor) v Mníchove a Tamina v Berlíne a v Londýne.

Pavol Bršlík pravidelne vystupuje pod taktovkou osobností, ako sú Riccardo Muti, Simon Rattle či Kurt Masur. Medzi najvýznamnejšie koncertné skúsenosti Pavla Bršlíka patrí spolupráca s Kurtom Masurom na Janáčkovej Glagolskej omši v rámci festivalu BBC Proms či s Emmanuellom Haïmom na Händelovom Il trionfo del tempo (CD Virgin Classics). S Berlínskymi filharmonikmi pod vedením Simona Rattla spieval Narrabotha (R. Strauss, Salome) v Berlíne a Salzburgu. V auguste s veľkým úspechom vystúpil na Schubertiade v Rakúsku.

Slovenskí operní fanúšikovia mohli Pavla Bršlíka vidieť na doskách SND v postavách Tamina a Nemorina či Dona Ottavia. V máji 2012 sa v Bratislave predstavil samostatným recitálom v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy, ktorý hudobná kritika zaradila medzi udalosti sezóny.

VEĽKÉ SLOVENSKÉ HLASY
PAVOL BRŠLÍK

Slovenská filharmónia
klavírny sprievod: Róbert Pechanec
23. 11.2022 o 19.30 h
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

PROGRAM

výber populárnych árii a duet, ešte sa dolaďuje