VEĽKÉ SLOVENSKÉ HLASY

PAVOL BRŠLÍK

Klavírny sprievod: Róbert Pechanec

23. 11. 2022 - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

Kúpiť vstupenky od 19 €

PAVOL BRŠLÍK

Nedávno sa tenorista Pavol Bršlík po prvý raz predstavil ako Princ v Dvořákovej Rusalke nielen na scéne Opery SND, ale bol to aj svetový debut. Nielen speváckym, ale aj hereckým umením si podmanil publikum a isto po ňom v tejto role siahnu mnohé divadlá.

Radi sme svedkami Bršlíkovho rastu, a preto sa snažíme mapovať jeho vývoj na našich koncertoch. Usporiadali sme s ním už viac koncertov, a vždy to bolo niečo iné. Od roku 2012, keď to bol ľahší recitál s obľúbeným piesňovým a operným programom, ktorý hudobná kritika zaradila medzi udalosti sezóny, sme sa odrazili k Schubertovým (Krásna mlynárka – 2014) a Straussovým piesňam (Straussove piesne- 2018). V novembri bude ďalšia príležitosť vychutnať si jeho spevácke umenie, kde zaznejú aj mnohé árie z opier, ktoré nie sú v repertoároch našich divadiel a populárne koncertné piesne.

Získať Pavla na koncert nie je ľahké, lebo krúži po celom svete, aj keď ho pandémia pribrzdila. Vyťažilo z toho slovenské publikum, ktoré ho viac ráz mohlo zažiť v opere La traviata (Verdi) a premiérovo ako Princa v Rusalke.

Pavol Bršlík je rodákom z Kysuckého Nového Mesta. Študoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici u Doc. Vlasty Hudecovej. V roku 2000 sa stal víťazom speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. Vzdelanie si rozšíril v Opéra Studio CNIPAL v Marseille a na majstrovských kurzoch u Yvonne Minton, Mady Mesplé, Mirelly Freni a Williama Matteuzziho.

V rokoch 2003 až 2006 pôsobil Pavol Bršlík na scéne Štátnej opery v Berlíne, kde sa postupne predstavil v postavách Ferranda (Mozart, Così fan tutte), Tamina (Mozart, Čarovná flauta), Dona Ottavia (Mozart, Don Giovanni), Nemorina (Donizetti, Nápoj lásky), Kudrjáša (Janáček, Káťa Kabanová) a Jurodivého (Musorgskij, Boris Godunov).

S mozartovskými rolami hosťoval v Teatro Verdi v Trieste, v Piccolo Teatro v Miláne v Théâtre de la Monnaie v Brusseli, na festivaloch v Glyndebourne, vo Viedni a v Aix-en-Provence. V parížskom Théâtre du Châtelet účinkoval ako Jaquino vo Fideliovi (Beethoven). V roku 2005 ho prestížny nemecký hudobný magazín Opernwelt vyhlásil za víťaza v kategórii Operný objav roka.

Od roku 2006 Pavol Bršlík už ako umelec bez stáleho angažmánu účinkoval v Metropolitnej opere v New Yorku i na Salzburgskom festivale ako Don Ottavio, v ženevskom Grand Théâtre ako Alfred (Strauss, Netopier), v Royal Opera House v Londýne ako Tamino, a v Štátnej opere v Mníchove ako Idamante (Mozart, Idomeneo) a Lenskij (Čajkovskij, Eugen Onegin). V Théâtre du Châtelet spieval Evanjelistu v Jánovych pašiách (Bach). V Mníchove debutoval ako Gennaro v Donizettiho Lucrezii Borgii. Jeho javiskovou partnerkou bola slovenská diva Edita Gruberová. Po jej boku spieval v Mníchove a vo Viedni koncom roka 2010 Alfreda v Traviate a v berlínskej Deutsche Oper Macduffa (Verdi, Macbeth).

V Los Angeles sa pod taktovkou Gustava Dudamela predstavil ako Don Ottavio v netradičnej inscenácii Dona Giovanniho. Nedávno interpretoval Lenského v Londýne, znovu Gennara v Mníchove a Tamina v berlínskej Štátnej opere. Vlani na Veľkonočnom festivale v Baden-Badene spieval Tamina a v rovnakej produkcii ho oslavoval Paríž v Opéra Bastille.

V sezóne 2012/2013 sa stal členom súboru opery v Zürichu, kde už stvárnil Števu (Janáček, Jej pastorkyňa/Jenufa), Dona Ottavia, Fausta (Gounod), Nadira (Bizet, Lovci perál) i Donizettiho Roberta Devereux. V tejto sezóne o.i. bude spievať Alfreda a Nemorina v Zürichu, Edgarda (Donizetti, Lucia di Lammermoor) v Mníchove a Tamina v Berlíne a v Londýne.

Pavol Bršlík pravidelne vystupuje pod taktovkou osobností, ako sú Riccardo Muti, Simon Rattle či Kurt Masur. Medzi najvýznamnejšie koncertné skúsenosti Pavla Bršlíka patrí spolupráca s Kurtom Masurom na Janáčkovej Glagolskej omši v rámci festivalu BBC Proms či s Emmanuellom Haïmom na Händelovom Il trionfo del tempo (CD Virgin Classics). S Berlínskymi filharmonikmi pod vedením Simona Rattla spieval Narrabotha (R. Strauss, Salome) v Berlíne a Salzburgu. V auguste s veľkým úspechom vystúpil na Schubertiade v Rakúsku.

Okrem koncertov v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy, slovenskí operní fanúšikovia mohli Pavla Bršlíka vidieť na doskách SND v postavách Tamina a Nemorina, Dona Ottavia a naostatok v La Traviate a v Rusalke.

 

RÓBERT PECHANEC

Študoval na Štátnom konzervatóriu v Žiline a na VŠMU v Bratislave v triede prof. Daniela Buranovského, ArtD. Ukončil doktorandské štúdium v triedach prof. Ľudovíta Marcingera a prof. Mariána Lapšanského. Spolupráci so spevákmi sa venoval už počas štúdia a absolvoval majstrovské kurzy pre spev so sprievodom klavíra. Za svoje výkony získal mnohé ocenenia. V rokoch 2004, 2005 a 2017 dostal cenu za najlepšiu klavírnu spoluprácu na medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, v roku 2008 cenu pre najlepšieho korepetítora na medzinárodnej speváckej súťaži Mikuláša Schneidra-Trnavského v Trnave.

Koncertoval v Belgicku, Českej republike, Dánsku, Francúzsku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku, Rakúsku, Švajčiarsku, Taliansku a USA. V rokoch 2000 až 2004 pôsobil na Wexfordskom opernom festivale ako korepetítor a šéf naštudovania vo viacerých produkciách. Pravidelne sprevádza našich spevákov – Adrianu Kučerovú, Pavla Bršlíka, Teréziu Kružliakovú, Martinu Masarykovú, Štefana Kocána. Dlhoročne spolupracuje s agentúrou Kapos concerts, kde sprevádzal spevákov v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy.

 

GENERÁLNY PARTNER KONCERTU

VEĽKÉ SLOVENSKÉ HLASY
PAVOL BRŠLÍK

Slovenská filharmónia
klavírny sprievod: Róbert Pechanec
23. 11.2022 o 19.30 h
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

 

PROGRAM

Wolfgang Amadeus Mozart: Fuor del mar

ária Idomenea z 2. dejstva rovnomennej opery

Antonín Dvořák: Písně milostné (Gustav Pfleger-Moravský) op. 83          

piesňový cyklus

 1. Ó naší lásce nekvete to vytoužené štěstí
 2. V tak mnohém srdci mrtvo jest
 3. Kol domu se ted’ potácím
 4. Já vím, že v sladké naději
 5. Nad krajem vévodí lehký spánek
 6. Zde v lese u potoka
 7. V té sladké moci očí tvých
 8. Ó duše drahá, jedinká

Antonín Dvořák: Vidino divná, přesladká…. Vím, že jsi kouzlo….

ária Princa z 1. dejstva opery Rusalka

P R E S T Á V K A

Joaquín Turina: Poema en forma de canciones

(Ramón de Campoamor) piesňový cyklus

 1. Dedicatoria (klavír sólo)
 2. Nunca olvida
 3. Cantares
 4. Los dos miedos
 5. Las locas por amor

Gaetano Donizetti: Tombe degl´avi miei… Fra poco a me ricovero

ária Edgarda z 3. dejstva opery Lucia di Lammermoor

Jules Massenet: Ah! fuyez, douce image

ária Chevaliera des Grieux z 3. dejstva opery Manon

Francesco Paolo Tosti: Výber piesní

Emmerich Kálmán: Zwei Märchenaugen

ária Fedju Palinského (Fedja Palinski) z 2. dejstva operety Cirkusová princezná

Franz Lehár: Freunde das Leben ist Lebenswert

ária kapitána Octavia (Octavio) z 1. dejstva operety Giuditta