SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

Oľga Pereťaťko

06. 03. 2013 - Slovenské národné divadlo, Bratislava

Oľga Pereťaťko

Odborná kritika označuje ruskú sopranistku Oľgu Pereťaťko za „fenomén koloratúrneho spevu“, či za „skutočného slávika so sladkým hlasom a technicky dokonalými koloratúrami“. Oľga pochádza zo Sankt Peterburgu , kde v pätnástich rokoch začala hudobnú dráhu ako členka detského zboru Mariinského divadla, v ktorom neskôr pôsobila aj v úlohe zbormajsterky. V speváckom vzdelaní pokračovala na Vysokej hudobnej škole Hannsa Eislera v Berlíne. Na konte má mnohé medzinárodné úspechy vrátane prestížnej súťaže Operalia v Paríži, kde obsadila druhé miesto.
V rokoch 2005-2007 bola členkou operného štúdia Hamburskej štátnej opery. Odtiaľ už viedla cesta na pódiá Nemecké opery v Berlíne, Berlínskej štátnej opery, Bavorskej štátnej opery v Mníchove, Théâtre des Champs-Élysées v Paríži, Teatro La Fenice v Benátkach, na Rossiniho opernom festivale v Pesare a na festivale La Folle Journey de Nantes. Úplne mimoriadny úspech zožala v roku 2010 na festivale v Aix-en-Provence v titulnej úlohe Stravinského opery Slávik, v ktorej sa predstavila tiež v Amsterdame, New Yorku, Bostone a v Kanade. V roku 2012 stvárnila Fiorillu (Rossini: Turek v Taliansku) v Holandskej opere v Amsterdame, Adinu (Donizetti: Nápoj lásky) v Baden-Badene a v Opéra de Lausanne, Luciu (Donizetti: Lucia di Lammermoor) v berlínskej Deutsche Oper, titulnú rolu v Rossiniho opere Mathilde di Shabran po boku Juana Diega Flóreza na Rossiniho opernom festivale v Pesare, Elviru (Bellini: Puritáni) v Lyone a v parížskom Théâtre des Champs-Élysées a 31. 12. 2012 vystúpila na galakoncerte v Baden-Badene spolu s Thomasom Hampsonem a Rolandom Villazónom. Rolando bol jej partnerom aj v Mozartovej opere Lucio Silla v januári 2013 na festivale Mozartwoche v Salzburgu a v tej istej opere budú obaja umelci účinkovať v júli 2013 na Salzburskom festivale. V apríli a máji 2013 Oľga vystúpi vo Viedenskej štátnej opere ako Gilda (Verdi: Rigoletto) a Adina, v auguste sa predstaví ako Gilda vo Veronskej aréne, v novembri ju čaká Zerbinetta (R. Strauss: Ariadna na Naxe) v Hamburskej štátnej opere. V marci 2014 bude debutovať v milánskej La Scale (Marfa v Cárskej neveste Rímskeho-Korsakova) a v apríli v Metropolitnej opere (Elvíra v Puritánoch). Oľga Pereťaťko nahráva exkluzívne pre Sony Classical, ktorý v roku 2011 vydal jej debutové CD s názvom La bellezza del canto, ktoré zožalo veľký ohlas.

Napísali o koncerte:

Meno Oľga Pereťaťko si treba zapamätať
Mladá ruská operná hviezda Oľga Pereťaťko očarila koloratúrami aj šarmom.
Na koncerte sa rozdáte viac než na opernej scéne, povedala Oľga Pereťaťko v rozhovore pre operaslovakia.sk krátko pred svojimi koncertmi v Prahe a Bratislave. Na stredajšom vystúpení v SND ukázala, že vie skutočne vydať zo seba veľmi veľa. Neútulnú Sálu opery nevypredala síce do posledného miesta, ale ovácie boli vrúcne. Viac tu.

Krása spevu so slávikom z Petrohradu
Kapos v cykle Svetové operné hviezdy pripravil od r. 2011 už štvrtý veľký koncert. Zaplnil ním Veľkú sálu Opery SND. Okrem toho pripravuje aj ďalší cyklus programovo komornejšie ladených, no rovnako atraktívnych koncertov so slovenskými opernými spevákmi, ktorí pôsobia v zahraničí. Oba cykly sú vítanou dobrou propagáciou nášho hudobného diania, ba kultúrneho života na Slovensku. Na podobných akciách sa totiž stretávajú nielen milovníci krásneho spevu, ale aj hudbu milujúci verejní činitelia, zahraniční hostia a diplomati zo zastupiteľských úradov, pôsobiacich v hlavnom meste Slovenska.
Hosťom ostatného koncertu v Opere SND bola ruská koloratúrna sopranistka Oľga Pereťatková, rodáčka z Petrohradu, ktorá od r. 2006 robí veľkú spevácku kariéru v Európe. Viac tu.

PEREŤAŤKOVEJ RECEPT NA BEL CANTO
„La belezza del canto,“ takouto parafrázou azda trocha devalvovaného pojmu bel canto nazvala mladá ruská sopranistka Oľga Pereťaťko svoj prvý profilový CD album. Titul znie výstižne aj cez prizmu dramaturgie, ktorá „krásu spevu“ prináša nielen prostredníctvom talianskeho romantického repertoáru. Obsah nosiča predstavuje Oľga Pereťaťko tiež naživo a jednou z jej európskych zastávok bola 6. 3. aj Bratislava. Viac tu.

Ruská princezná belcanta
„Ruská princezná belcanta“ Takto nazval Pavol Unger ruskú koloratúrku Oľgu Pereťaťko v bulletine jej bratislavského koncertu organizovaného agentúrou KAPOS. Tentoraz v opernej sále novej budovy SND sme zažili ďalší inšpiratívny večer s predstaviteľkou momentálnej prvej garnitúry svetových operných interpretov. Viac tu.

 

SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

OĽGA PEREŤAŤKO
Filharmonie Bohuslava Martinů
Dirigent: Giuseppe La Malfa
6. 3. 2013

Sála opery a baletu SND, Bratislava

 

Peretatko plagat
Program
Gioachino Rossini 1792 – 1868

Predohra k opere Turek v Taliansku

Non si dà follia maggiore
kavatina Fiorilly z 1. dejstva opery Turek v Taliansku

 

Gaetano Donizetti 1797 – 1848

Ah, tardai troppo – O luce di quest’anima
recitativ a kavatina Lindy z 1. dejstva opery Linda di Chamounix

 

Predohra k opere Favoritka

 

Regnava nel silenzio
ária Lucie z 1. dejstva opery Lucia di Lammermoor
sólo na harfu Lucie Fajkusová

 

Jules Massenet 1842 – 1912

Entr’acte, 3. dejstvo opery Manon

 

Je marche sur tous les chemins – Obéissons quand leur voix appelle
gavota Manon z 3. dejstva opery Manon

 

prestávka

 

Giuseppe Verdi 1813 – 1901

Gualtier Maldè… – Caro nome che il mio cor
ária Gildy z 1. dejstva opery Rigoletto

 

Predohra k opere Jeden deň kráľom

 

Jacques Offenbach 1819 – 1880

Les oiseaux dans la charmille
ária Olympie z 1. dejstva opery Hoffmannove poviedky

 

Johann Strauss 1825 – 1899

 

Predohra k operete Netopier

 

Spiel‘ ich die Unschuld vom Lande
kuplet Adély z 3. dejstva operety Netopier