SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

Juan Diego Flórez

10. 02. 2016 - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie Bratislava

Juan Diego Flórez

Veľké divadlá sveta vnímajú Juana Diega Flóreza ako belcantového tenoristu par excellence. Jeho výrazný, ľahký a virtuózny spev robí z neho ideálneho interpreta Rossiniho, Donizettiho a Belliniho. Diváci a kritici oslavujú jeho predstavenia na najvýznamnejších medzinárodných operných scénach a koncertných pódiách. Do Bratislavy prichádza prichádza do druhý raz. Jeho koncert 3. februára 2011 zaznamenal obrovský úspech u publika aj u hudobnej kritiky. Viac: Flórezova lekcia bel cantaDokonalosť aj bez hitovDeset árií Juana Diega Flóreze

conductor: Alessandro Vittielo © PANER

Juan Diego Flórez, zaspieval 3. februára 2011 v Slovenskom národnom divadle za sprievodu orchestra SND pod taktovkou Alessandra Vittiela  © PANER

Juan Diego Flórez sa narodil 13. januára 1973 v Lime. Jeho otec Rubén Flórez spieval peruánsku hudbu a interpretoval najmä kreolské valčíky od Chabuky Grandy (Chabuca Granda, 1920-1983, peruánska speváčka a skladateľka kreolských valčíkov). Od Rubéna zdedil Juan Diego nielen hlas, ale aj lásku k peruánskej a latinskoamerickej hudbe. Aj jeho matka María Teresa milovala túto hudbu a práve ona povzbudzovala svojho syna, aby pokračoval v hudobnom vzdelaní.

Spočiatku sa Juan Diego Flórez venoval rocku a popu, rovnako ako aj hudbe svojej rodnej krajiny. V roku 1989 vyhral mladý spevák na prvom Speváckom festivale za mier. V roku 1990, po tom, ako navštevoval na rozličných akadémiách prvé hodiny spevu, sa stal žiakom Štátneho konzervatória.

Neskôr získal štipendium na prestížnom Curtisovom inštitúte vo Philadelphii. Tu sa učil v rokoch 1993-1996 a mohol tiež spievať kompletné opery na javisku s orchestrom.

V roku 1994 spoznal Juan Diego v Lime peruánskeho tenoristu Ernesta Palacia. Toto stretnutie zmenilo jeho život. Rady kolegu mali okamžitý účinok. Bolo vidieť, že Juan Diego spieval ľahšie a expresívnejšie. V Curtisovom inštitúte si všimli a ocenili Palaciov pozitívny vplyv. Juan Diego disponuje vrodenou flexibilitou a ľahkosťou v najvyšších tónoch, čo ho predurčuje na belcantový repertorár, a najmä na Rossiniho opery. Palacio to hneď využil a nasmetoval mladého speváka do tejto oblasti.
V roku 1996 sa Juan Diego Flórez vybral do Bologne, aby predspieval na Rossiniho festivale v Pesare. Umelecký riaditeľ festivalu mu dal malú úlohu v opere Ricciardo e Zoraida. V lete Juan Diego prišiel na skúšky Ricciardo e Zoraida do Pesara. Krátko pred začiatkom festivalu tenorista, ktorý mal v Matilde di Shabran spievať hlavnú rolu Corradina, pre chorobu odriekol. Umelecký riaditeľ Luigi Ferrari ponúkol rolu len 23-ročnému Juanovi Diegovi Flórezovi.

Hneď sa spustila celá mašinéria, aby Juana Diega Flóreza za pár dní pripravili na premiéru. Mladý tenorista skúšal na javisku bez toho, aby poznal, čo mal k hudbe spievať: assistenti a korepetítori ho to učili za pochodu. Boli to šialené dni. Ale nakoniec sa vytúžená premiéra 13. augusta 1996 uskutočnila a kariéra svetovej hviezdy sa začala.

Od tohto okamihu sa pozornosť medzinárodných divadiel upriamlila na mladého umelca, vrátane opernej svätyne par excellence – milánskej La Scaly. Tu debutoval Juan Diego Flórez 7. decembra 1996. Bol to symbolický deň – otvorenie novej sezóny – a za pultom stál slávny Riccardo Muti, ktorý mal na speváka v prvých rokoch jeho kariéry veľký vplyv.

Odvtedy spieval Juan Diego Flórez vo všetkých dôležitých divadlách a koncertných sálach na svete. Spolupracoval so všetkými významnými dirigentmi.

Jeho repertoár zahŕňa 32 opier: I Capuleti e i Montecchi, La Sonnambula a I Puritani od Belliniho; Alahor in Granata, Don Pasquale, Elisabetta, Nápoj lásky, Dcéra pluku a Maria Stuarda od Donizettiho; Armida a Orfeo ed Euridice od Glucka; Veselá vdova od Lehára; ; Il Tutore Burlato od Martína y Solear; L’Etoile du Nord od Meyerbeera; Mitridate od Mozarta; Nina ossia la Pazza per Amore od Paisiella; Gianni Schicchi od Pucciniho; Adelaide z Borgogne, Barbier zo Sevilly, Popoluška, Le Comte Ory, Talianka v Alžíri, Matilde di Shabran, Otello, Semiramide, Il Signor Bruschino, Cesta do Remeša a Želmíra od Rossiniho; Il Cappello di Paglia de Firenze od Rotu; Netopier od Johanna Straussa, ako aj Falstaff a Rigoletto od Verdiho.

V roku 2001 Juan Diego Flórez uzavrel exkluzívnu zmluvu s Decca Records. Medzičasom nahrali osem sólových albumov, ako aj štyri kompletné opery na CD a ďalších šesť na DVD. Ak prirátame nahrávky ďalších spoločností, jeho diskografia pozostáva z ôsmich sólových albumov, ako aj z 12 kompletných nahrávok na CD a 11 na DVD. K tomu ešte patrí ďalších sedem produkcií z oblastí kantát, oratórií, atď. Jeho nahrávky získali rad ocenení. Medzi nimi sú Choc du Monde de la Musique, Diapason d’Or, Echo Klassik, Cannes Classical a Gramophone Award, ako aj nominácis na Grammy za album Bel Canto Spectacular.

Juan Diego Flórez získal mnohé ocenenia, ako je Rossini d’Oro, cenu Abbiati od talianskych kritikov, Tiberini d’Oro, ISO de Oro, Opera Award, Aureliano Pertile, Premio Bellini, ako aj cenu Francesca Tamagna a Plácida Dominga.

Juan Diego udržiava blízky vzťah k svojej rodnej krajine, ktorá mu udelila najvyššie štátne vyznamenanie: Veľký kríž rádu El Sol del Perú.

Viac na: http://juandiegoflorez.com/about/

 

SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

JUAN DIEGO FLÓREZ

Slovenská filharmónia

dirigent: Sebastiano Rolli

10.2.2016 o 19.30 h

Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

 Zastita primatora

Program koncertu

WOLFGANG AMADEUS MOZART

ZAUBERFLÖTE

Predohra

Dies Bildnis ist bezaubernd schön
ária Tamina z I. dejstva

COSI FAN TUTTE
Un’aura amorosa
ária Feranda z I. dejstva

LA BETULIA LIBERATA

Predohra

D’ogni colpa la colpa maggiore
ária Ozia z I. dejstva

CHARLES GOUNOD: FAUST

Variations of Cleopatra
baletná hudba

Salut, demeure chaste et pure
ária Fausta z I. dejstva

JULES MASSENET: WERTHER
Pourquoi me reveiller
ária Werthera z III. dejstva

CHARLES GOUNOD: ROMEO ET JULIETTE
Ah! Lève-toi, Soleil! …
ária Romea z II. dejstva

REVERIANO SOUTULLO a JUAN VERT
Bella enamorada. El Último Romántico

AMADEO VIVES
Por el humo se sabe – Doña Francisquita

FRANCESCO PAOLO TOSTI
L’alba separa dalla luce l’ombra

GERONIMO GIMENEZ
La boda de Luís Alonso. Intermedio

RUGGERO LEONCAVALLO
Mattinata

FRANCESCO PAOLO TOSTI
Marechiare

GIOACHINO ROSSINI: IL BARBIERE DI SIVIGLIA

Predohra

Cessa di piu resistere
ária grófa Almavivu z II. dejstva

 

 

 

Juan Diego Flórez – Festival de Salzburgo

Juan Diego Flórez – v Baden Baden

Juan Diego Flórez  – Operngala

Partneri
Mediálni partneri