SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

Javier Camarena

Hosť: Adriana Kučerová

11. 04. 2017 - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

Javier Camarena

Javier Camarena sa stal v opernom svete veľkou témou, keď sa v Metropolitnej opere zaradil medzi spevákov, ktorí zaspievali prídavok počas predstavenia. Stalo sa tak v apríli 2014, keď v Rossiniho Popoluške (La Cenerentola) po búrlivých ováciách zopakoval áriu Si ritrovarla io giuro. Viac tu.

Javier Camarena sa narodil 26. marca 1976 vo Veracruz (Mexiko) a študoval spev na univerzite v Guanajuato. V roku 2004 získal prvú cenu na Medzinárodnej speváckej súťaži Carla Morelliho v Mexiku a cenu Juana Oncinasa v súťaži Francisca Viñasa v Barcelone v roku 2005.
Debutoval v roku 2004 v Mexiku v Palacio de Bellas Artes ako Tonio v Dcére pluku (G. Donizetti, La fille du régiment). V Mexiku spieval aj Belmonteho v Únose zo serailu (W. A. Mozart, Die Entführung aus dem Serail), Nemorina v Nápoji lásky (G. Donizetti, L’Elisir d’amore), Ernesta v Don Pasquale (G. Donizetti) a Dorvila v Hodvábnom rebríku (G. Rossini, La Scala di Seta).
Keď v Metropolitnej opere v Rossiniho Popoluške (La Cenerentola) po búrlivých ováciách zopakoval áriu Si ritrovarla io giuro, vtedy vlastne zaskočil za chorého Juana Diega Flóreza.

Javier Camarena © Jonathan Mirò 6
Sám Flórez pridával počas opery na najprestížnejšej scéne sveta dvakrát – v Donizettiho Dcére pluku slávnu áriu Ah! Mes amis, s 9 vysokými C v roku 2008 a v Donizettiho Nápoji lásky s áriou Una furtiva lagrima v roku 2012. Jediný, kto to ešte v novodobej histórii Metropolitnej opery urobil, bol Luciano Pavarotti v roku 1994 s áriou E lucevan le stelle (Puccini, Tosca).
Neskôr zopakoval Camarena rovnaký historický počin v madridskom Teatro Real prídavkom Ah! Mes amis, v Donizettiho Dcére pluku. Camarena je jediný tenorista v histórii oboch operných domov, ktorý zaspieval prídavky v dvoch po sebe idúcich predstaveniach.
Pred návratom Camarenu do Metropolitnej opery v marci 2016 magazín Opera News venoval svoje jubilejné číslo k 80. výročiu vychádzania práve jemu. Scott Barnes ho v článku CAMARENA GOLD predstavil ako tenorovu senzáciu.
Od začiatku kariéry vďaka očarujúcemu hlasu dostával hlavné úlohy v belcantovom repertoári a spieval pod taktovkou najvýznamnejších dirigentov ako Claudio Abbado alebo Zubin Mehta. Účinkoval na pódiách najprominentnejších operných domov, koncertných sál a festivalov v Európe a Spojených štátoch, ako aj v Čile, Kolumbii a rodnom Mexiku.

Viac informácií na: http://www.javiercamarena.com.mx

Adriana Kučerová

Napriek relatívne mladému veku Adriana Kučerová zaznamenala už obrovský úspech na prestížnych medzinárodných scénach a festivaloch – v milánskej La Scale, Bavorskej štátnej opere v Mníchove, Viedenskej štátnej opere, Nemeckej opere a Nemeckej štátnej opere v Berlíne, Opere Bastille v Paríži, v Santa Cecilia v Ríme, v Rímskej opere, v Maggio Musicale vo Fiorentine, v Teatro Carlo Felice v Janove, v New Israeli Opera v Tel Avive, v Theater an der Wien, v Grand Opera v Houstone, v Opere v Dallase, v Theatre du Capitole v Toulouse, na festivale v Glyndebourne, na Mozartovom týždni v Salzburgu (Mozartwoche), na festivaloch v Salzburgu, Ravenne, Spolete (Taliansko), Rørose (Nórsko), Gstaade (Švajčiarsko) a na BBC Proms v Londýne.
V sezóne 2014-2015 Adriana Kučerová spievala v Štátnej opere v Hamburgu hlavnú úlohu v Janáčkovej Líške Bystrouške, vo Viedenskej štátnej opere Adinu v Donizettiho Nápoji lásky po boku Juana Diega Flóreza a Rosinu v Barbierovi zo Sevilly, v Teatro Colon v Buenos Aires Adinu v Nápoji lásky a vystupovala na európskych koncertoch Jeana Christopha Spinosiho a Ensemble Mattheus.
Spolupracovala so svetoznámymi dirigentmi ako Riccardo Muti, Ivor Bolton, Daniel Barenboim, Gustavo Dudamel, Christoph Eschenbach, Vladimir Jurowski, Nikolaus Harnoncourt, Kent Nagano, Jean-Christophe Spinosi a Kazushi Ono.

Adrianu Kučerovú sme už predstavili aj v rámci nášho cyklu Veľké slovenské hlasy. Viac tu.

 

O koncerte napísali:

operaslovakia.sk: Svetová tenorová hviezda Javier Camarena v Bratislave

operaplus.cz: Zápis do Guinnessovy knihy rekordů? Javier Camarena v Bratislavě

 

FPU na web Kapos_sk

Partneri koncertu

Camarena Loga

SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY

JAVIER CAMARENA
hosť: Adriana Kučerová

Slovenská filharmónia
dirigent: Jaroslav Kyzlink

11.4.2017 o 19.30 h
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

© Petra Lajdova

Adriana Kučerová © Petra Lajdova

P R O G R A M

Gaetano Donizetti:
Don Pasquale
Overture

Vincenzo Bellini
I Capuleti e i Montecchi
È serbato a questo acciaroL’amo tanto

Gioachino Rossini
La Cenerentola
Si, ritrovarla io giuro

Gaetano Donizetti
La fille du régiment
Overture

Gaetano Donizetti
Lucia di Lammermoor
Tombe degli avi miei…fra poco a me ricovero

Vincenzo Bellini
La Sonnambula
Ah! non credea mirarti… Ah! non giunge uman pensiero

Vincenzo Bellini
I Puritani
A te o cara

Vieni fra queste braccia

prestávka

Camille Saint-Saëns
Samson et Dalila
Bacchanale

Charles Gounod
Roméo et Juliette
Je veux vivre

Georges Bizet
Les pêcheurs de perles
Je crois entendre encore

Giuseppe Verdi
La forza del destino
Overture

Giuseppe Verdi
Rigoletto
Signor ne principe… E il sol dell’anima

Ella mi fu rapita… parmi veder le lagrime

Gualtier Maldé!… Caro nome

Gaetano Donizetti
La fille du régiment
Ah! mes amis, quel jour de fête!