VIANOČNÝ KONCERT

Jana Kurucová

Hostia: Martin Gyimesi, Lúčnica

06. 12. 2017 - Slovenská filharmónia Bratislava

Kúpiť vstupenky od 29 €

Jana Kurucová

Slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová pochádza z dedinky Tvarožná pri Kežmarku. V rokoch 1997 – 2001 študovala odbor Cirkevná hudba, dirigovanie a spev na konzervatóriu Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici. Do roku 2003 študovala operný spev na konzervatóriu v Bratislave. Následne získala dvojročné štipendium na Univerzite hudobného a dramatického umenia v Grazi (Rakúsko). Tu študovala operný spev u Agathy Kania a Gottfrieda Hornika. Jej prvé kroky na opernom javisku boli úlohy v Mozartových operách (Druhá dáma v Čarovnej flaute a Ramiro v Záhradníčke z lásky).

V sezóne 2005/2006 bola Jana Kurucová členkou mladého súboru Bavorskej štátnej opery v Mníchove pod vedením Zubina Methu, kde spievala Sandmännchena v Hänsel und Gretel, alebo Magd v Königskinder pod vedením Fabia Luisiho.

V rokoch 2006 – 2009 pôsobila v divadle v nemeckom Heidelbergu. Predstavila sa v niekoľkých Mozartových operách – ako Cherubín vo Figarovej svadbe, Idamante v Idomeneovi, Sesto v La clemenza di Tito, ale aj ako Charlotta vo Wertherovi (J. Massenet), Rosina v Barbierovi zo Sevilly (G. Rossini) a ďalších úlohách. Pôsobila aj na zimnom barokovom festivale v Schwetzingene, kde spievala Vivaldiho nohavicové postavy Megacle v L’olimpiade a Licio v Tito Manlio.

Od septembra 2009 je Jana Kurucová sólistkou Nemeckej opery v Berline (Deutsche Oper Berlin), kde účinkuje v množstve postáv: Rosina, Cherubín, Fenena (G. Verdi: Nabucco), Mercedes (G. Bizet: Carmen), Flora (G. Verdi: La Traviata), Zerlina, Mélisande (C. Debussy: Pélleas et Mélisande).

V Národnom divadle v Prahe sa predstavila ako Idamante v Mozartovom Idomeneovi. V septembri 2011 spievala v Teatro de la Maestranza v španielskej Seville v Mozartovej Figarovej svadbe.

V sezóne 2012/2013 spievala prvýkrát v Deutsche Oper Berlin rolu Maffia Orsiniho v Lucrezii Borgii (po boku Edity Gruberovej a Pavla Bršlíka), ako aj rolu Lišiaka v Janáčkovej opere Príhody Líšky Bystroušky, Meg Page vo Falstaffovi (G. Verdi), Suzuki v Madama Butterfly (G. Puccini) a Zerlinu v Donovi Giovannim (W. A. Mozart) ako hosť v Teatro Petruzzelli v Bari, tiež Ascania v Les Troyens (H. Berlioz). Vo februári 2013 debutovala na doskách SND ako Rosina v Barbierovi zo Sevilly. V máji 2013 sa po prvý raz predstavila slovenskému publiku v samostatnom recitáli v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy (agentúra Kapos). V auguste 2013 spievala v Pekingu Cherubína vo Figarovej svadbe.

V sezóne 2013/2014 debutovala Jana Kurucová ako Donna Elvira v Donovi Giovannim v Deutsche Oper Berlin, ako aj v Opere Oslo. V júni 2014 na festivale v Dortmunde slávila veľký úspech pod taktovkou Friedricha Haidera svoj debut ako Romeo v Belliniho I Capuleti e I Montecchi. Na konci sezóny bol rovnako úspešný aj jej debut v role Rosiny v drážďanskej Semperoper.

Okrem svojich povinností v Deutsche Oper Berlin, v sezóne 2014/2015 spievala prvýkrát rolu Elisabetty v opere Maria Stuarda v Ostrave, a debutovala ako Carmen (G. Bizet) v Štátnej opere v Prahe. Nasledovali ďalšie predstavenia v role Donny Elviry v Donovi Giovannim v Prahe a Bratislave.

V sezóne 2016/2017 bude okrem iného debutovať ako Urbain v Les Huguenots (G. Meyerbeer) po boku Juana Diega Flóreza a ako Dorabella v Cosi Fan Tutte (W. A. Mozart) v Deutsche Oper Berlin.

Popri opernom speve je Jana Kurucová žiadaná aj ako koncertná umelkyňa. K jej repertoáru patria okrem iného Vivaldiho Gloria, Mozartova Korunovačná omša, Beethovenova Omša C-Dur a Pergolesiho Stabat Mater. Vystúpila na koncertoch na Heidelberskom zámockom festivale, v Essenskej filharmónii, v Antverpách v Queen Elizabeth Hall a na Open Air festivale na Gendarmenmarkte v Berlíne.

www.janakurucova.de

 

Martin Gyimesi

Martin Gyimesi

Martin Gyimesi

Prvé dotyky s hudbou Martina Gyimesiho (1983) sa spájajú s dvanásťročným účinkovaním v Bratislavskom chlapčenskom zbore (1989 – 2001). V tom istom období (1989 – 1997) navštevoval ZUŠ, kde sa venoval hre na zobcovej flaute a altsaxofóne.
V rokoch 2005 – 2011 študoval na Konzervatóriu v Bratislave odbor operný spev u Gurgena Ovsepiana, neskôr (od 2012) navštevoval VŠMU v Bratislave v speváckej triede Ľubice Rybárskej.
Ešte počas štúdia sa stal členom speváckeho zboru Opery SND, kde postupne začal dostávať aj menšie sólistické príležitosti. Na pravidelné sólistické vystúpenia ho angažovala Štátna opera v Banskej Bystrici. V roku 2011 sa stal členom koncertného zoskupenia Ovsepianovci, o rok neskôr dostal ponuku zúčastniť sa na koncertnom uvedení slovenskej opery 66 sezón od Marka Piačeka.
V roku 2013 Martin Gyimesi získal angažmán v sólistickom súbore Opery SND a príležitostne hosťuje v Národnom divadle moravskosliezkom v Ostrave, v Štátnej opere Banskej Bystrici, v Štátnom divadle v Košiciach, v Národnom divadle v Prahe a na Novej scéne v Bratislave.
Jeho doterajší repertoár tvoria postavy: Don Riccardo (Ernani, G. Verdi), Nemorino (Nápoj lásky, G. Donizetti), Belmonte (Únos zo serailu, W. A. Mozart), Tamino (Čarovná flauta, W. A. Mozart), Don Ottavio (Don Giovanni, W. A. Mozart), Malcolm (Macbeth, G. Verdi), Delil (Johanka z Arku, G. Verdi), Ismael  (Nabucco, G. Verdi), Edmondo (Manon Lescaut, G. Puccini), Alan Campbell (Dorian Gray, Ľ. Čekovská, Bruno (Puritáni, Bellini), Tybalt (Rómeo a Júlia, Ch. Gounod),  Gróf Almaviva (Barbier zo Sevilly, G. Rossini), Ferrando (Così fan tutte, W. A. Mozart), Fenton (Falstaff, G. Verdi), Tinca a Gherardo (Triptych, G. Verdi), Kai (Príbeh Kaia a Gerdy, Sergej Banevič – pod patronátom A. Netrebko,  Junoš (Braniboři v Čechách, B. Smetana), Princ Sou-Chong (Zem úsmevov, F. Lehár), Ernesto (Don Pasquale, G. Donnizetti).

 

Zdroj: www.snd.sk, https://www.operamusica.com/artist/martin-gyimesi/

www.martingyimesi.com

 

GENERÁLNÝ PARTNER

logo SLSP 1

 

HLAVNÝ PARTNER

SlovPosta small

 

PARTNERI

Screen Shot 2017-11-03 at 7.39.49

MEDIÁLNI PARTNERI

Screen Shot 2017-11-02 at 7.46.38      Screen Shot 2017-11-02 at 7.46.52

 

VEĽKÉ SLOVENSKÉ HLASY
VIANOČNÝ KONCERT
JANA KURUCOVÁ

hostia:
Martin Gyimesi, tenor
Spevácky zbor Lúčnica
zbormajsterka: Elena Matušová
Slovenská filharmónia
dirigent: Jaroslav Kyzlink

6. 12. 2017 o 19. 30 h
Slovenská filharmónia (Reduta) Bratislava

P R O G R A M

Wolfgang Amadeus MOZART (1756 – 1791)
LA CLEMENZA DI TITO

  • Ouverture – predohra
  • Parto, parto – ária Sesta z 1. dejstva

(J. Kurucová, orchester)

Charles – François GOUNOD (1818 – 1893)
ROMÉO ET JULIETTE

  • Ouverture – Vérone vit jadis deux familles rivales – predohra a zbor z 1. dejstva

(orchester + zbor)

Vincenzo BELLINI (1801 – 1835)
I CAPULETI E I MONTECCHI

  • O di capelli…È serbato a questo acciaro –  ária Tebalda z 1. dejstva

(M. Gyimesi, mužský zbor, orchester)

  • Lieto del dolce incarco…La tremenda ultrice spada – áriá Rómea z 1.dejstva

(J. Kurucová, mužský zbor, orchester)

  • Deserto è il luogo… chi sei tu, che ardisci – duet Rómea a Tebalda z 2. dejstva

(J. Kurucová, M. Gyimesi, zbor, orchester)

p  r e  s  t  á v  k a

Camille SAINT-SAËNS (1835 – 1921)
SAMSON ET DALILA

  • Bacchanale z 3. dejstva

(orchester)

Camille SAINT-SAËNS (1835 – 1921)
SAMSON ET DALILA

  • Mon coeur s´ouvre à ta voix – ária Dalily z 2. dejstva

(J. Kurucová, orchester)

Gaetano DONIZETTI (1797 – 1848)
L’ELISIR D’AMORE

  • Una furtiva lagrima – ária Nemorina z 2. dejstva

(M. Gyimesi, orchester)

Pietro MASCAGNI (1863 – 1945)
CAVALERIA RUSTICANA

  • Regina coeli laterale (modlitba)

(J. Kurucová, zbor, organ, orchester)

Adolph ADAM (1803 – 1856)
O HOLY NIGHT (Cantique de Noël)
·     koleda na francúzsku poému „Minuit, Chrétien“
(M. Gyimesi, zbor, orchester)

Johann Sebastian BACH (1685 – 1750) / Charles Gounod (1818 – 1893)
   AVE MARIA
·      latinská modlitba na Bachovo Preludium C – dur
(J, Kurucová, zbor a cappella)

NESIEM VÁM NOVINY – slovenské tradičné koledy
·     Búvaj dieťa krásne – Dobrý pastier sa narodil – Povedzte nám pastuškovia čo ste videli – Poďme bratia do Betléma (zbor, orchester)


John Francis WADE (1711 – 1786)
·      ADESTE FIDELES
latinský vianočný hymnus (J. Kurucová, M. Gyimesi, orchester, zbor)

 

 

Jana Kurucova in blue

© Simon Pauly