VIANOČNÝ KONCERT

Jana Kurucová

Hostia: Martin Gyimesi, Lúčnica

06. 12. 2017 - Slovenská filharmónia Bratislava 4.12.2017 Dom umenia, Piešťany

Kúpiť vstupenky od 23 €

Jana Kurucová

Slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová pochádza z dedinky Tvarožná pri Kežmarku. V rokoch 1997 – 2001 študovala odbor Cirkevná hudba, dirigovanie a spev na konzervatóriu Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici. Do roku 2003 študovala operný spev na konzervatóriu v Bratislave. Následne získala dvojročné štipendium na Univerzite hudobného a dramatického umenia v Grazi (Rakúsko). Tu študovala operný spev u Agathy Kania a Gottfrieda Hornika. Jej prvé kroky na opernom javisku boli úlohy v Mozartových operách (Druhá dáma v Čarovnej flaute a Ramiro v Záhradníčke z lásky).

V sezóne 2005/2006 bola Jana Kurucová členkou mladého súboru Bavorskej štátnej opery v Mníchove pod vedením Zubina Methu, kde spievala Sandmännchena v Hänsel und Gretel, alebo Magd v Königskinder pod vedením Fabia Luisiho.

V rokoch 2006 – 2009 pôsobila v divadle v nemeckom Heidelbergu. Predstavila sa v niekoľkých Mozartových operách – ako Cherubín vo Figarovej svadbe, Idamante v Idomeneovi, Sesto v La clemenza di Tito, ale aj ako Charlotta vo Wertherovi (J. Massenet), Rosina v Barbierovi zo Sevilly (G. Rossini) a ďalších úlohách. Pôsobila aj na zimnom barokovom festivale v Schwetzingene, kde spievala Vivaldiho nohavicové postavy Megacle v L’olimpiade a Licio v Tito Manlio.

Od septembra 2009 je Jana Kurucová sólistkou Nemeckej opery v Berline (Deutsche Oper Berlin), kde účinkuje v množstve postáv: Rosina, Cherubín, Fenena (G. Verdi: Nabucco), Mercedes (G. Bizet: Carmen), Flora (G. Verdi: La Traviata), Zerlina, Mélisande (C. Debussy: Pélleas et Mélisande).

V Národnom divadle v Prahe sa predstavila ako Idamante v Mozartovom Idomeneovi. V septembri 2011 spievala v Teatro de la Maestranza v španielskej Seville v Mozartovej Figarovej svadbe.

V sezóne 2012/2013 spievala prvýkrát v Deutsche Oper Berlin rolu Maffia Orsiniho v Lucrezii Borgii (po boku Edity Gruberovej a Pavla Bršlíka), ako aj rolu Lišiaka v Janáčkovej opere Príhody Líšky Bystroušky, Meg Page vo Falstaffovi (G. Verdi), Suzuki v Madama Butterfly (G. Puccini) a Zerlinu v Donovi Giovannim (W. A. Mozart) ako hosť v Teatro Petruzzelli v Bari, tiež Ascania v Les Troyens (H. Berlioz). Vo februári 2013 debutovala na doskách SND ako Rosina v Barbierovi zo Sevilly. V máji 2013 sa po prvý raz predstavila slovenskému publiku v samostatnom recitáli v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy (agentúra Kapos). V auguste 2013 spievala v Pekingu Cherubína vo Figarovej svadbe.

V sezóne 2013/2014 debutovala Jana Kurucová ako Donna Elvira v Donovi Giovannim v Deutsche Oper Berlin, ako aj v Opere Oslo. V júni 2014 na festivale v Dortmunde slávila veľký úspech pod taktovkou Friedricha Haidera svoj debut ako Romeo v Belliniho I Capuleti e I Montecchi. Na konci sezóny bol rovnako úspešný aj jej debut v role Rosiny v drážďanskej Semperoper.

Okrem svojich povinností v Deutsche Oper Berlin, v sezóne 2014/2015 spievala prvýkrát rolu Elisabetty v opere Maria Stuarda v Ostrave, a debutovala ako Carmen (G. Bizet) v Štátnej opere v Prahe. Nasledovali ďalšie predstavenia v role Donny Elviry v Donovi Giovannim v Prahe a Bratislave.

V sezóne 2016/2017 bude okrem iného debutovať ako Urbain v Les Huguenots (G. Meyerbeer) po boku Juana Diega Flóreza a ako Dorabella v Cosi Fan Tutte (W. A. Mozart) v Deutsche Oper Berlin.

Popri opernom speve je Jana Kurucová žiadaná aj ako koncertná umelkyňa. K jej repertoáru patria okrem iného Vivaldiho Gloria, Mozartova Korunovačná omša, Beethovenova Omša C-Dur a Pergolesiho Stabat Mater. Vystúpila na koncertoch na Heidelberskom zámockom festivale, v Essenskej filharmónii, v Antverpách v Queen Elizabeth Hall a na Open Air festivale na Gendarmenmarkte v Berlíne.

www.janakurucova.de

 

Martin Gyimesi

 

Gyimesi Martin

Jeho prvé dotyky s hudbou sa spájajú s dvanásťročným účinkovaním v Bratislavskom chlapčenskom zbore (1989 – 2001). V tom istom období (1989 – 1997) sa venoval hre na zobcovej flaute a altsaxofóne. V roku 2001 získal tretie miesto na medzinárodnej speváckej súťaži Chanson Francaise v chorvátskom Splite.

V rokoch 2005 – 2011 študoval na Konzervatóriu v Bratislave odbor operný spev u Gurgena Ovsepiana, neskôr (2011 – 2012) navštevoval VŠMU v Bratislave v speváckej triede Ľubice Rybárskej.

Ešte počas štúdií na konzervatóriu účinkoval na bratislavskej Novej scéne (pôvodný slovenský muzikál František z Assisi) a stal sa členom speváckeho zboru Opery SND, kde postupne začal dostávať aj menšie sólistické príležitosti. Na pravidelné sólistické vystúpenia ho angažovala Štátna opera v Banskej Bystrici (Fedora, Eugen Onegin, operety Indigo, Cigánska láska). V roku 2011 sa stal členom koncertného zoskupenia Ovsepianovci, o rok neskôr dostáva ponuku zúčastniť sa na koncertnom uvedení slovenskej opery 66 sezón od Marka Piačeka.

V roku 2013 Martin Gyimesi získal angažmán v sólistickom ansámbli Opery SND. Pod taktovkou F. Haidera interpretoval postavu Dona Riccarda v koncertnom naštudovaní Verdiho opery Ernani. Do jeho repertoáru v SND zakrátko pribudli ďalšie postavy: Nemorino z opery Nápoj lásky (G. Donizetti), Tamino z Čarovnej flauty (W. A. Mozart), Don Ottavio (W. A. Mozart, Don Giovanni), Malcolm (G. Verdi, Macbeth), Edmondo (G. Puccini, Manon Lescaut), Alan Campbell v opere Dorian Gray od súčasnej slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej, ale aj Ismael z Verdiho Nabucca, Bruno v Belliniho Puritánoch, Tybalt v Gounodovej opere Romeo et Juliette, Gróf Almaviva (Rossini, Barbier zo Sevilly) či Ferrando (Mozart, Così fan tutte).

Zdroj: snd.sk

www.martingyimesi.com

VEĽKÉ SLOVENSKÉ HLASY
VIANOČNÝ KONCERT – JANA KURUCOVÁ

hostia:

Martin Gyimesi, tenor
Spevácky zbor Lúčnica
zbormajsterka: Elena Matušová
Slovenská filharmónia

 

Jana Kurucova in blue

© Simon Pauly