VEĽKÉ SLOVENSKÉ HLASY

Dalibor Jenis

TUTTO VERDI

26. 10. 2016 - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava

Dalibor Jenis

Dalibor Jenis študoval na bratislavskom konzervatóriu. Počas štúdia absolvoval ročný študijný pobyt na Accademia Italiana v Osimo, Taliansko. Po úspechoch v speváckych súťažiach Antonína Dvořáka v Karlových Varoch a Alfreda Krausa v Las Palmas sa Dalibor Jenis v roku 1990 stal trojnásobným laureátom speváckej súťaže Belvedere vo Viedni. Po týchto úspechoch sa rozbehla jeho medzinárodná kariéra.
Hudobná kritika ho považuje za jedného z najlepších interpretov Figara (G. Rossini, Barbier zo Sevilly). Túto postavu stvárnil v mnohých divadlách, v Paríži, Hamburgu, Viedni, Berlíne, Frankfurte, Verone i v Tokiu.
Medzi jeho ďalšie uznávané úlohy patrí Enrico (G. Donizetti, Lucia di Lammermoor), Valentin (Ch. Gounod, Faust), Guglielmo (W. A. Mozart, Cosi fan tutte), Lescaut (J. Massenet, Manon Lescaut), Marcello (G. Puccini, La Bohème), Onegin (P. I. Čajkovskij, Eugen Onegin), Knieža Jeleckij (P. I. Čajkovskij, Piková dáma), Gróf (W. A. Mozart, Figarova svadba) i titulná rola v Donovi Giovannim (W. A. Mozart).
V posledných rokoch Dalibor Jenis okrem uvedených úloh častejšie spieval roly z verdiovského repertoáru. Debutal ako Posa v Donovi Carlovi (v decembri 2008 na otvorení sezóny v La Scale), Renato v Maškarnom plese (v Štátnej opere v Berlíne, Kráľovskej opere Covent Garden v Londýne), Gróf Luna v Trubadúrovi v Oviede. V roku 2011 debutoval ako Jago v Otellovi v Hamburgu a tiež ako Ford vo Falstaffovi.
V roku 2009 a začiatkom roku 2010 spieval v Eugenovi Oneginovi vo Viedenskej štátnej opere, v Bohéme v Opéra Bastille v Paríži, v La Traviate v Deutsche Oper Berlin, v Barbierovi zo Sevilly v Paríži a Hamburgu, ako aj v Aréne vo Verone.
V sezóne 2010-2011 spieval okrem iného Valentina vo Faustovi v milánskej La Scale, vo Figarovej svadbe v Paríži, Eugena Onegina v Štátnej opere v Hamburgu, ako aj v Opere Los Angeles pod taktovkou Jamesa Conlona.
V roku 2012 debutoval v úlohe Forda vo Falstaffovi v Covent Garden, následne v role Cavaliera Belforeho v Un giorno di regno v Bilbau, ako Nabucco v Antverpách, Ezio v Attilovi v Deutsche Oper Berlín a ako Robert v Iolante (P. I. Čajkovskij).
V rokoch 2013 až 2015 spieval svoje charakteristické roly v Antverpách, Turíne, Hamburgu, Palerme, Cagliari, Berlíne, Mníchove, Wiesbadene, Verone, Florencii, Sydney, Edinburghu, Paríži, Oviede, Viedni, Tokiu a tiež doma v Bratislave a Banskej Bystrici.
Začiatkom roka 2016 debutoval Dalibor Jenis v ďalšej verdiovskej role v Sydney, ako otec Miller v opere Luisa Miller.

Nakoľko Dalibor Jenis v poslednom období spieva najmä verdiovský repertoár a priberá ďalšie roly, rozhodli sme sa celý koncert venovať velikánovi talianskej opery. O hudobný sprievod sa postará naše najlepšie teleso – Slovenská filharmónia pod vedením dirigenta Petra Feranca. Našou ambíciou je predstaviť nášho najlepšieho a svetovo uznávaného barytonistu čo najkomplexnejšie vo všetkých odtieňoch jeho vysokého speváckeho a interpretačného umenia.

Svetlana Kasyan

Narodila sa v Gruzínsku. V roku 2011 absolvovala vokálnu fakultu Moskovského štátneho konzervatória. Často sa zúčastňovala na majstrovských kurzoch, medzi inými Georgea Dardena z Metropolitnej opery, prof. Glorie Guidy Borrelli z Conservatorio Statale di Musica Nicola Sala (Benevento, Taliansko) či Dmitrija Vdovina (Bolšoj teatr). Takisto sa zúčastnila Washington National Opera Domingo-Cafritz-programu pre mladých umelcov.
V rokoch 2009-12, bola členkou Programu mladých umelcov Veľkého divadla (Boľšoj teatr) v Moskve. V roku 2010 tam debutovala ako Kupava v Snehulienke. V roku 2011 sa stala najmladšou Toscou v histórii Veľkého divadla. V roku 2013 debutovala ako kráľovná Elisabeth vo Verdiho opere Don Carlo v Teatro Regio di Torino. Recenzenti ju oslavovali ako veľký objav roka. V tom istom roku sa predstavila v úlohe Madamy Butterfly v Teatro La Fenice v Benátkach. Účinkovala tiež v Lotyšskej národnej opere, Teatro Petruzelli, Bari, Ningbo Concert Hall v Číne, vo Veľkom divadle v Moskve, v Opere Jekaterinburg, na festivale vo švajčiarskom Sione a na Medzinárodnom opernom festivale v Maďarsku.
V tejto sezóne Svetlana pokračovala vo Veľkom divadle ako sólistka.

O koncerte napísali:

operaslovakia.sk: Svetový Dalibor Jenis

operaplus.cz: Dalibor Jenis v Bratislavě ve svém (verdiovském) živlu

 

 

 

 

VEĽKÉ SLOVENSKÉ HLASY
DALIBOR JENIS, baryton

T U T T O   V E R D I 

hosť: Svetlana Kasyan, sopranistka 
Spevácky súbor Lúčnica
zbormajsterka Elena Matušová
Slovenská filharmónia
Dirigent: Peter Feranec
26. 10. 2016 o 19.30 h
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie,Bratislava

Svetlana Kasyan

Svetlana Kasyan

PROGRAM KONCERTU

LUISA MILLER
predohra
orchester

LUISA MILLER, 1. dejstvo
Sacra e la scelta (otec Miller)
Dalibor Jenis

IL TROVATORE / TRUBADÚR, 2. dejstvo
Vedi le fosche notturne
zbor

IL TROVATORE / TRUBADÚR, 2. dejstvo
Tutto e deserto (gróf Luna)
Dalibor Jenis

AIDA, 2. dejstvo
Baletto
orchester

AIDA, 3. dejstvo
Qui Radames verra (Aida)
Svetlana Kasyan

LA TRAVIATA, 2. dejstvo
Noi siamo zingarelle… Di Madride noi siamo
zbor

IL TROVATORE / TRUBADÚR, 4. dejstvo
Udiste, (duet grófa Lunu a Leonory)
Dalibor Jenis a Svetlana Kasyan

prestávka

LA FORZA DEL DESTINO / SILA OSUDU
predohra
orchester

LA FORZA DEL DESTINO / SILA OSUDU, 3. dejstvo
Morir! Tremenda cosa (Don Carlo)
Dalibor Jenis

DON CARLO, 4. dejstvo
Tu che le vanita (Elisabetta di Valois)
Svetlana Kasyan

NABUCCO, 3. dejstvo
Va. Pensiero…
zbor

UN BALLO IN MASCHERA / MAŠKARNÝ BÁL, 3. dejstvo
Alzati! Eri tu, … (Renato)
Dalibor Jenis

MACBETH, 3. dejstvo
Ove son io? (duet Macbetha a Lady Macbeth)
Dalibor Jenis a Svetlana Kasyan

MACBETH, 4. dejstvo
Patria oppressa!
zbor

MACBETH, 4. dejstvo
Perfidi! All’anglo contro me (Macbeth)
Dalibor Jenis

 

 

 

 

Partneri
Mediálni partneri